Vyjádření zaměstnance k záznamu o úrazu

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pracuji jako operátorka ve výrobě a stal se mi v práci úraz. Uklouzla jsem na mastné podlaze, spadla a poranila si kotník. Jsem v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel mi předal záznam o úrazu s tím, že mám v bodě E doplnit svoje vyjádření k úrazu a záznam podepsat. Jelikož je zaměstnavatelem část formuláře vyplněna, bojím se to podepsat. Abych si neuškodila při odškodňování pracovního úrazu, že bude třeba klasifikován jako moje neopatrnost. V některých bodech s vyplněním zaměstnavatele nesouhlasím. Mám takový formulář podepsat, když tam bude i mé vyjádření k události?

Záznam o úrazu je pouze formulář statistického výkaznictví, který musí zaměstnavatel zaslat na inspektorát práce a který se zpracovává pro účely evidence pracovních úrazů. Zaměstnavatel vyšetřil příčiny a okolnosti úrazu a podle svého zjištění tam asi napsal i příčiny a okolnosti úrazu, to mu nemůžete mít za zlé. Samozřejmě, že s šetřením zaměstnavatele nemusíte plně souhlasit, to ale projednáte až při vlastním jednání se zaměstnavatelem o odškodnění pracovního úrazu. Nyní můžete ke svému podpisu připojit i své vyjádření a tím bude vše v pořádku. Podpisem záznamu o úrazu nepodepisujete, že souhlasíte například se snížením odškodnění o 20 %. To pak budete muset projednat se zaměstnavatelem zvlášť.

Opakuji, že tím, že podepíšete záznam o úrazu a do části E formuláře (vyjádření úrazem postiženého zaměstnance) napíšete své vyjádření, se nic nestane.

Autor článku: 

Komentáře

Z ryze právního hlediska to

09.10.2017 - 11:13 Radoslav Vlasák
Z ryze právního hlediska to tak je - jenom bych se tak trochu obával, že příslušná "úrazová" pojišťovna může rozporované závěry zaměstnavatele, uvedené na Záznamu o úrazu, využít (či zneužít) k vlastnímu posouzení zavinění či spoluzavinění zaměstnankyně, aniž by vzala v potaz její vyjádření v části E. Jistě - nemá na takový postup právo, o zavinění (spolizavinění) a výši odškodnění rozhoduje zaměstnavatel, případně soud, ale i na těchto stránkách bylo už v minulosti popsáno dost případů, kdy opak byl skutkem. Následkem by pak skutečně mohlo být krácení náhrady odškodnění úrazu ze strany pojišťovny vůči zaměstnavateli (a ten se s ní bude případně soudit jen velmi problematicky vzhledem k faktickému střetu zájmů, který u nás "funguje" už od roku 1993), případně přímo poškozené zaměstnankyni, pokud jí odškodnění bude poukázáno přímo pojišťovnou (byť v takovém případě dochází podle některých právníků k porušení příslušného paragrafu Zákoníku práce). A nebo může zaměstnavatel využít (zneužít) stanovisko pojišťovny k argumentaci v případě, že krácení odškodnění bude jeho závěrem - i takové případy se bohužel stávají.

Mám za to, že záznam o úrazu

20.11.2017 - 16:18 Lubomír Vydra
Mám za to, že záznam o úrazu je výsledkem šetření příčin, jak zaměstnavatele, tak z výpovědí případných svědků a samozřejmě zraněného. Měl by tedy "odrážet všechny skutečnosti šetření. Souhlasím, s p. Vlasákem, že pro krácení odškodnění pojišťovnou bude právě příčina uvedená v záznamu o úrazu.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail