Úraz z důvodu vyčerpání organismu. Je to úraz pracovní?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Jeden z našich manažerů při přestávce na kávu upadl na zem, těžce dýchal a upadal do stavu bezvědomí spojeného s křečí těla. Poskytli jsme mu první pomoc, uložili do stabilizované polohy a zavolali záchranku. Lékař mu poskytl ošetření a konstatoval, že se jedná o vyčerpání organismu. Druhý den zaměstnanec navštívil ošetřujícího lékaře, který na neschopence uvedl diagnózu "psychické vyčerpání". Z mého pohledu se nejedná o pracovní úraz. To, že si zaměstnanec dobrovolně ukládá více práce a úkolů, než je schopen splnit, není vina zaměstnavatele. Klasifikoval jsem to jako ošetření na pracovišti, provedli jsme zápis do knihy úrazů a dále jsem to neřešil. Postupoval jsem správně, nebo ne? Zaměstnanec po návratu z krátkodobé pracovní neschopnosti se snaží o uznání pracovního úrazu.

Pracovním úrazem je poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Takto definuje pracovní úraz zákoník práce.

V popisovaném ději tyto znaky úrazu nenajdeme. Psychické vyčerpání je proces, který se v lidském organismu vyvíjí delší dobu na základě různých příčin (nemoc, pracovní přetížení, tíživá rodinná nebo jiná životní situace). Vyvrcholením může být následek, který uvádíte. I když se může jednat o působení vnějších vlivů, není to působení krátkodobé, náhlé a násilné.

Problematický by byl vztah k plnění pracovních úkolů nebo přímá souvislost s ním, neboť na vzniku psychického vyčerpání se může podílet mnoho dalších faktorů, které s plněním pracovních úkolů nemají nic společného.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail