Úraz při cestě k zákazníkovi. Je to úraz pracovní?

Zdroj: 

Manžel pracuje jako bytový technik. Při cestě kvůli zjištění nahlášené závady jednoho bytu upadl a zlomil si zápěstí. Ruka je v sádře, ale na nemocenskou nešel, protože ho nikdo nezastoupí a může aspoň něco vykonávat. V práci řekli, že to není pracovní úraz. Mají pravdu?

Pokud se úraz stal při plnění pracovních povinností (byla splněna podmínka – přímá příčinná souvislost mezi úrazem a poškozením zdraví zaměstnance), musí být odškodněn. Z ustanovení § 106 odst. 4 písm. h) zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů, vyplývá zákonná povinnost každého zaměstnance bezodkladně oznamovat svému nadřízenému svůj pracovní úraz, pokud mu to jeho zdravotní stav dovolí, a pracovní úraz jiné osoby, jehož byl svědkem, a spolupracovat při vyšetřování jeho příčin.  

Z ustanovení § 105 zákoníku práce vyplývá povinnost zaměstnavatele, u něhož k pracovnímu úrazu došlo, objasnit příčiny a okolnosti vzniku tohoto úrazu za účasti zaměstnance, pokud to zdravotní stav zaměstnance dovoluje, svědků a za účasti odborové organizace nebo zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bez vážných důvodů neměnit stav na místě úrazu do doby objasnění příčin a okolností vzniku pracovního úrazu. 

Píšete, že se úraz stal při cestě k zákazníkovi kvůli zjištění nahlášené závady jednoho bytu. Mohl být tedy podle zaměstnavatele považován za úraz, který se stal cestou do zaměstnání a úraz cestou do zaměstnání a zpět podle § 274 zákoníku práce není úraz pracovní. V tomto případě ale cesta k zákazníkovi není cestou do zaměstnání. Pokud zaměstnanec přišel do místa svého pravidelného pracoviště, tam mu zaměstnavatel řekl, že má jít k zákazníkovi opravit závadu a na cestě se mu stal úraz, pak jde o pracovní úraz, protože cesta k zákazníkovi je úkon nutný před počátkem práce. Stejně by se to posuzovalo i v případě, pokud by Vašemu manželovi zaměstnavatel řekl, ať jde rovnou z domova k zákazníkovi.

Zaměstnavatel by měl Vašemu manželovi vysvětlit, proč úraz nechce uznat. Zaměstnavatelé zaměstnávající alespoň jednoho zaměstnance jsou pro případ své odpovědnosti za škodu způsobenou pracovním úrazem nebo nemocí z povolání ze zákona pojištěni, takže by neměl být pro zaměstnavatele problém úraz odškodnit.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail