Úraz na WC v pracovní době. Jde o úraz pracovní?

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Zaměstnanec společnosti s náplní práce v administrativě obchodu v pracovní době v místě pracoviště použil WC. Zde mu "ruplo" v koleni s následnou bolestivostí a otokem kolena. Úraz ohlásil svému vedoucímu. Lze úraz považovat ve smyslu ustanovení § 366 odst. 1 zákoníku práce za pracovní úraz?

Ano jedná se o pracovní úraz, neboť k němu došlo v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů. Podle ustanovení § 274 odst. 1 zákoníku práce platí, že „V  přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů jsou úkony potřebné k výkonu práce a úkony během práce obvyklé nebo nutné před počátkem práce nebo po jejím skončení a úkony obvyklé v době přestávky v práci na jídlo a oddech konané v objektu zaměstnavatele a dále vyšetření ve zdravotnickém zařízení prováděné na příkaz zaměstnavatele nebo vyšetření v souvislosti s noční prací, ošetření při první pomoci a cesta k nim a zpět. Takovými úkony však nejsou cesta do zaměstnání a zpět, stravování, vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení ani cesta k nim a zpět, pokud není konána v objektu zaměstnavatele.“

Jít v pracovní době na WC je bezpochyby úkon během práce obvyklý, zaměstnanci jsou jen lidé. Trochu jiná situace je, pokud jde o mytí a případně sprchování na pracovišti, tam je třeba rozlišovat, jestli bylo sprchování zaměstnance nezbytné (protože se při práci zašpinil) nebo jestli se např. zaměstnanec sprchoval jen proto, že mu bylo na pracovišti horko. Úraz na WC je nezpochybnitelný, jde o úkon během práce obvyklý.

Autor článku: 

Komentáře

WC

26.03.2008 - 19:21 Mir Kolman
<P>Není to pracovní úraz.Nejde vůbec o to,kde se stal,ale co se stalo.Zaměstnanci prasklo v koleni ,tedy bez - působení zevních vlivů!</P> <P>&nbsp;</P>

Re: WC

21.05.2008 - 17:03 Katka
bohuzel, jde o pracovni uraz (jde o to, kde se stalo a pri jakych cinnostech) nicmene pokud jde o odskodneni a to je asi ten nejhlavnejsi duvod, spolu s dobou leceni (a nepritomnosti) v praci, tak na to ze strany zamestnavatele s nejvetsi pravdepodobnosti nedojde, protoze na 99,9% si troufam napsat, ze neslo o zraneni zpusobene pracovni cinnosti

RE WC(Kolman

31.03.2008 - 23:25 Anonym
Tady s vámi nemohu souhlasit. To je stejný případ jako by tento administrativní pracovník přecházel z kanceláře do kanceláře a došlo by k jeho pádu či podvrtnutí nohy. Zde byste taky tento úraz nenazval pracovním??

úraz na WC

06.05.2008 - 12:30 gabriel zmátlo
Dobrý den paní doktorko. Reaguji spíše na příspěvek pisatele.Dá se pochopit, že pisatel by tento úraz jako pracovní neuznal. Píše, že zde nedošlo k působení zevních vlivů.To je věc ad deliberandum.Zevní vliv může být i překonávání běžné překážky jako jsou schody, nebo komunikace, kluzská podlaha na WC. Jde také o to, zda se tento úraz na WC vůbec přihodil.( podrobnosti popisu úrazu totiž nejsou uvedeny, situační analýza asi také ne). Asi bychom zde ani neuspěli odvolávkou na jakousi zdravotní predispozici zaměstnance.Nicméně od toho jsou preventivní lékařské prohlídky.Co je však zásadní a nezpochybnitelné je fakt, že se jedná o přímou souvislost při plnění pracovních povinností tak, jak uvádí ZP.Tato norma je v tomto případě jasně kogentní a nedává prostor pro ,, jiné logické úvahy". V neposlední řadě je nutné si uvědomit (Vy to ale znáte a víte) že záměrem celé této normy je ochrana zdraví zaměstnance a za slabší stranu pracovně právního vztahu je považován zaměstnanec.Tedy ZP má jakousi ,,oschrannou ruku" nad zaměstnanci. Z toho pak možná plynou názorové rozpory při posuzování obdobných případů, zejména u zaměstnavatelů, kterým se takovýto případ zdá poněkud nespravedlivý.V současné době však nezbývá nic jiného, než se touto normou řídit a dodržovat její jednotlivá ustanovení a smířit se s požadovanými úkoly a plněním jednotlivých ustanovení-paragrafů.Obcházení zákona (in fraudem legis) by se v tomto případě nemuselo vyplatit, zejména pak při soudním sporu, který by mohl nastat při uplatnění svého práva na odškodnění uvedeného úrazu zaměstnance. S úctou Gabriel Zmátlo, DiS. poradce v oblasti BOZP senior student práv.

Náš zamstnanec utrpěl úraz

19.05.2008 - 10:36 Naděžda Libenská
Náš zamstnanec utrpěl úraz kolene s následnou operací při sportovních hrách pořádaných zaměstnavatelem. Jedná se o úraz pracovní se všemi nároky na odškodnění PÚ? Děkuji za odpověď.

Re:

02.06.2008 - 13:07 gabriel zmátlo
Dobrý den. Váš dotaz je asi směrován JUDr. Dandové, nicméně se pokusím Vám odpovědět. Možná bude názor shodný s JUDr. Dandovou, možná nikoliv. V podstatě je v první řadě si říci-zhodnodit zda se jedná o poškození zdraví při výkonu práce, nebo v přímé souvislosti. To zde asi není. Dále je důležité zhodnotit, zda tato činnost byla vykonávána v pracovní době - směně. Pokud by se např. týkaly tyto sportovní hry jako součást zvyšování kondice (hasiči, policisté ap), pak by se tento pracovní úraz hodnotil jako takový. Pokud však jde jen o jakousi sportovní činnost, která ,,se domluvila např. v rámci kamarádských vztahů, jen těžko by toto odškodnění spadalo do režimu pracovního úrazu.Je to podobné, jako kdyby zaměstnavatel pořádal večerní posezení na diskotéce a zde si někdo způsobil poranění. Také byste jej odškodnila??? Asi ne. V podstatě se tedy jedná o stejný mechanismus, jen s tím, že se jedné o sportovní činnost. S úctou Gabriel Zmátlo, DiS. 603 239 794

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail