Topná sezóna a čištění komínů

Při požárech v souvislosti s topnými tělesy a topidly obecně může dojít ke značným škodám, a to nejen na majetku, ale také na zdraví a životech. Zastavme se proto krátce u požárů sazí v komínech, které jsou často velmi podceňované.

Probíhá topné období, které je charakteristické pro požáry způsobené topidly, k nimž hasiči musejí vyjíždět. Při požárech v souvislosti s topnými tělesy a topidly obecně může dojít ke značným škodám, a to nejen na majetku, ale také na zdraví a životech. Zastavme se proto krátce u požárů sazí v komínech, které jsou často velmi podceňované.

Bezpečnost při hoření uvnitř komínů je aktuální především u spotřebičů na tuhá paliva. Při provozu, který není zcela v pořádku (vlivem špatného stavu komína nebo kouřovodu, špatné kvality tuhých paliv a další), se na vnitřní straně komínové vložky může velmi rychle utvořit povlak sazí, které tvoří téměř čistý uhlík. "Intenzita usazování, výška usazených sazí a nebezpečí vznícení sazí závisí na způsobu a druhu topení v kamnech na tuhá paliva. V příhodném okamžiku se saze vznítí a hoří. Při vyhoření sazí vznikají uvnitř komína teploty přes tisíc stupňů Celsia. Těmito vysokými teplotami jsou materiály v komíně velmi silně namáhány. Kvůli vysoké teplotě se pak mohou vznítit další hořlavé látky v blízkosti komína," upozorňují hasiči Pardubického kraje.

K požárům dochází zejména tam, kde se správce, majitel či uživatel nemovitosti řádně o komín nestará. Hořící saze lze hasit pouze suchým pískem, protože při použití vody by se mohl komín roztrhnout. Je však stále ještě hodně lidí, kteří vyrazí na komín s kbelíkem vody, což je dle hasičů zásadní chyba. Voda vlitá do rozpáleného komínového tělesa tvoří páru, která se rozpíná a jelikož nemá v omezeném prostoru komínového tělesa kam uniknout, dojde k výbuchu a popraskání zdiva.

Vždy je vhodné ihned volat hasiče (150 nebo 112) a požár sazí nepodceňovat. Při snaze požár uhasit bez ochranných prostředků může dojít k težkému zranění. Při otevření komínových dvířek hrozí sesutí hořících sazí do okolního prostoru, při práci na střeše zase hrozí riziko úrazu popálení od vyletujících jisker. Komíny a kouřovody je proto třeba udržovat v dobrém stavebně technickém stavu, aby byla zajištěna požární bezpečnost. Dále je nutné zajišťovat čištění a kontrolu komínů způsobem a ve lhůtách stanovených zvláštním právním předpisem - vyhláška číslo 111/1981 Sb., o čištění komínů.

Je-li do komínového tělesa zapojen spotřebič na tuhá nebo kapalná paliva, musí se čistit (kontrolovat) nejméně šestkrát ročně, v případě spotřebiče s výkonem nad 50 kW stačí čtyřikrát ročně. Pokud je do komínového tělesa zapojen spotřebič na paliva plynná a komín je vybaven komínovou vložkou, čistění a kontroly by se měly provádět nejméně dvakrát ročně, bez vložky pak šestkrát ročně

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail