Šťastné a bezpečné Vánoce aneb na jedno téma 100 x jinak

Zdroj: 

Při předvánočním úklidu, vytváření vánoční atmosféry, v obchodech, na vycházkách a samozřejmě i v práci, zvláště v době podnikových večírků, bychom se měli mít na pozoru. Při psaní "vánočního článku" se vždy snažím, aby článek byl alespoň trochu jiný, než ten předchozí, i když nebezpečí číhající na nás před Vánocemi, během nich i v následujících dnech, jsou stále stejná. Každý je zná, jen si je v danou chvíli, většinou ve spěchu, neuvědomuje.

Již nevím, kdo řekl, že bezpečnost je opomíjenou Popelkou, ale pravdou je, že se s ní setkáváme na každém kroku v mnoha podobách, takže ji nelze opomíjet.

Doma bychom si měli počínat bezpečně již při předvánočním úklidu, zasazování stromečku do stojanu, vytváření vánoční atmosféry pomocí hořících svíček (loni v prosinci evidují hasiči 1 323 požárů. Ty si vyžádaly 11 lidských životů a 215 lidí se při nich zranilo - zdroj hzscr.cz), porcování kapra až po zpestřování Silvestra zábavní pyrotechnikou. Důležité je také věnovat pozornost pravidelným revizím a kontrolám topidel, ohřívačů vody, plynových kotlů, údržbě a čištění komínů a spalinových cest, aby se předešlo otravám oxidem uhelnatým, které se každoročně stávají osudným několika osobám.

Dále bychom před Vánoci měli dbát na bezpečnost našich financí - v přeplněných obchodech a dopravních prostředcích dávat pozor na kapsáře (policie letos do konce listopadu zaznamenala  přes 6000 kapesních krádeží – zdroj deník Metro), dále na různé podvodníky vybírající peníze pro fiktivní charitativní organizace nebo podvodníky na internetu. A v neposlední řadě na výběr vhodných dárků. Seznam nebezpečných hraček i jiných výrobků najdete na webu České obchodní inspekce.

Bohužel riziko možných teroristických útoků například běžný návštěvník adventních trhů těžko ovlivní.

A protože se náš web věnuje převážně bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, zastavme se na chvíli u této kapitoly. Před Vánocemi a Silvestrem se sice nestává více pracovních úrazů a nejsou ani ničím příliš výjimečné, přesto by se některé z nich nemusely stát, kdyby v nich nehrál roli alkohol.

Dva výjimečné, ba přímo kuriózní, jsme přecejen objevili v našem archivu. Nutno podotknout, abychom byli spravedliví, v duchu kampaně „Zdravé pracoviště bez rozdílu věku“, že jeden se stal staršímu a druhý velmi mladému pracovníkovi.

Zajímavou předvánoční oslavu, na kterou pak dlouhou vzpomínali, zažili pracovníci kanceláří jednoho zemědělského družstva. Bavit se začali již brzy odpoledne. Jeden z kolegů se ujal výběru hudby. V pauze mezi skladbami najednou zaslechli odněkud slabé volání o pomoc. Nejdříve tomu nevěnovali pozornost, ale protože nepřestávalo, šli vypátrat zdroj zvuku. Ten přicházel z půdy, kde po několikaminutovém dohadování, jak se tam dostat, našli spolupracovníka - údržbáře se zlomenou nohou. Ten porušil předpisy, nechal se jiným kolegou vyvézt na střechu nakladačem, aby natřel okapy. Propadl eternitovou střechou, naštěstí ne moc hluboko.

V druhém případu hrál také roli alkohol, ale tentokrát ne u postiženého, ale u zachránců. Den před Silvestrem dotyčný pracoval na montáži hliníkové konstrukce. Slézal z plošiny se štaflemi na zádech na nepřevzaté nekompletní lešení. To se zřítilo a pracovník zůstal viset za ruce na plošině. Volání o pomoc zburcovalo jeho dva spolupracovníky, kteří byli v podnapilém stavu. Ti ho 5 minut drželi za ruce, ale neudrželi. Spadl do 4 m hluboké nádrže. Měl vážný pracovní úraz a firma dostala pokutu od inspekce práce, že ho neseznámila s riziky.

Šťastné a bezpečné Vánoce a celý následující rok přeje redakce BOZPinfo.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail