Chystají se například změny v oblasti práce doma a dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Vládní novela také mimo jiné ruší jednostranné převedení zaměstnance na jinou práci, zavádí nová pravidla počítání délky dovolené na základě týdenní pracovní doby a zaručuje dobu odpočinku při pracích mimo pracovní poměr. Má také více chránit matky po návratu z rodičovské dovolené.
Dlouhý straší zánikem dohod o pracovní činnosti
Kvůli novele zákoníku práce, kterou ve středu projednává sněmovna, hrozí podle podnikatelů zánik dohod o pracovní činnosti. Zaměstnanci tak prý mohou přijít o benefit v podobě práce z domova. Problémem je také povinné zavedení pátého týdne dovolené i v soukromém sektoru, uvedli zástupci Hospodářské komory. Za týden dovolené podnikatelé, kteří jej sami dobrovolně dosud neposkytují, zaplatí 28 miliard korun ročně, odhadují zástupci HK zřejmě z křišťálové koule.
„Novela zákoníku práce nejenže nepřináší slibovanou flexibilitu pracovněprávních vztahů, naopak dojde k jejímu snížení. Příkladem jsou dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, kde se zavádí nové evidenční povinnosti a zpřísňují se pravidla odměňování, která atraktivitu těchto dohod v praxi významně omezí,“ jako obvykle straší prezident komory Vladimír Dlouhý.
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) nyní umožňuje zaměstnavatelům zejména v sezonních oborech, jako jsou například cestovní ruch a pohostinství, stanovit pracovní dobu zaměstnance tak, aby nepřesáhla 20 hodin týdně v období 52 týdnů. Nově má být toto období zkráceno na polovinu, tedy 26 týdnů.
Zánik hrozí podle komory i práci z domova (home office). Důvodem je administrativa spojená s náhradou podílu nákladů zaměstnance, zajištění bezpečnosti práce či nově povinnost zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci právo setkávat se s ostatními zaměstnanci na pracovišti.
"Český zákoník práce po velké liberalizaci v roce 2012 a dalších novelách dnes zakotvuje a umožňuje všechny flexibilní formy práce a poskytuje dostatečnou smluvní volnost. Současná tzv. "koncepční novela" reaguje na požadavky praxe. Není možné, aby 5 týdnů dovolené měli ze zákona jen zaměstnanci státního sektoru a privátní sféře si pátý týden dovolené mohou sjednat pouze v kolektivní smlouvě. To je jednoznačná diskriminace, jde o vážné narušení rovnosti, chceme snad směřovat mezi vyspělé země. Pokud jde o dohodu o pracovní činnosti, novela ji jen dává do souladu s evropskou směrnicí o úpravě pracovní doby. Pokud jde o homme office, novela jen formulačně zpřesňuje už současná pravidla, jak to také vyžaduje evropská směrnice. Je třeba zdůraznit, že smysl pracovního práva je ochraňovat slabší stranu pracovněprávního poměru. Jeho základní role je tedy ochranářská, Hospodářská komora svými argumenty by ve jménu flexibility nejraději zlikvidovala základní smysl pracovního práva, nerespektuje, že ruku v ruce s flexibilitou musí jít tzv. flexisecurita, jak konec konců prosazuje i EU. ČMKOS od roku 1990 čelí soustavnému tlaku některým zaměstnavatelským kruhům, které by nejraději viděli zákoník práce jako návod pro snadné vyhazování lidí z práce,“ uvedla pro e-sondy Jana Kašparová, mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů.
Dohodu o pracovní činnosti podle ní novela jen dává do souladu s evropskou směrnicí o úpravě pracovní doby. V případě home office novela jen formulačně zpřesňuje současná pravidla, jak to vyžaduje i evropská směrnice. „Smyslem pracovního práva je ochraňovat slabší stranu pracovněprávního poměru. Jeho základní role je tedy ochranářská,“ dodala.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Po roce 1989 jsem pracoval v