Příspěvek představuje přístup k zavedení integrovaného řízení základních aspektů bezpečnosti, ochrany životního prostředí a jakosti, který je založen na procesu komplexního řízení rizik. Tento proces vychází ze základní koncepce identifikace a hodnocení rizik bezpečnosti práce. Vzájemné porovnání rizik, tímto způsobem identifikovaných v rámci jednotlivých dílčích systémů řízení, by mohlo posloužit jako jednoduchý, ale praktický nástroj pro stanovení priorit v rozhodovacích procesech vedení zejména malých a středních firem.
Příspěvek představuje přístup k zavedení integrovaného řízení základních aspektů bezpečnosti, ochrany životního prostředí a jakosti, který je založen na procesu komplexního řízení rizik. Tento proces vychází ze základní koncepce identifikace a hodnocení rizik bezpečnosti práce. Vzájemné porovnání rizik, tímto způsobem identifikovaných v rámci jednotlivých dílčích systémů řízení, by mohlo posloužit jako jednoduchý, ale praktický nástroj pro stanovení priorit v rozhodovacích procesech vedení zejména malých a středních firem. Řízení rizik je nutno chápat nejen jako specifickou, dílčí formu řízení, ale jako všemi procesy nevyhnutelně prostupující prvek a tedy možný, jednotlivé systémy řízení, spojující článek.
V poslední době bylo napsáno mnoho publikací, které poukazují na stále se zvyšující zájem podniků zavádět integrované systémy řízení nebo integrovat již zavedené systémy řízení v jeden funkční a centrálně řízený systém. Téma integrace je již téměř tradiční nejen ve výrobní sféře, ale také ve sféře služeb. Přesto vzhledem k neustále se měnícím legislativním požadavkům a vývoji interpretace systémových přístupů se jedná o téma stále aktuální. Hlavní otázkou je v současné době praktická aplikace integrovaného systému řízení, protože často jsou publikovány pouze teoretické vize a nikoliv prakticky ověřené návody. Certifikační a poradenské firmy dokázaly tuto situaci využít a vytvořily si vlastní přístupy k této problematice. Proto je možné najít mnoho podniků, které se již prokazují tzv. „zlatým“ certifikátem integrovaného systému řízení. Přesto zkušenosti zástupců a auditorů samotných certifikačních firem ukazují, že o skutečně integrované systémy řízení se jedná pouze asi u deseti procent podniků, které se takto prezentují. Zbylých devadesát procent podniků se sice může prokázat integrovanou dokumentací, ovšem ve skutečnosti nelze hovořit o integrovaných a ve své podstatě propojených procesech, nýbrž pouze o kombinacích několika paralelně existujících systémů řízení.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Od teorie k praktickému provedení