Řidičské oprávnění k řízení a obsluze zemědělských strojů

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová

Jsme firma provozující zemědělskou farmu (chov skotu). Naši zaměstnanci mají řidičské oprávnění k řízení a obsluze zemědělských strojů. Práci provádějí v uzavřeném areálu farmy, tedy ne na veřejných komunikacích. Musí absolvovat tito zaměstnanci odbornou zkoušku dle vyhl. č. 77/1965 Sb., o výcviku, způsobilosti a registraci obsluh stavebních strojů? Pro úplnost dodávám, že na některé stroje lze nasadit radlici na odklízení různých materiálů (hnoje, zeminy apod.).

Jak vyplývá z úvodního ustanovení § 1 odst. 1 vyhlášky č. 77/1965 Sb., o výcviku, způsobilosti a registraci obsluh stavebních strojů, platí, že „Stavební stroje uvedené v odstavci 2 (dále jen "stavební stroje") smí v souvislosti s prováděním zemních nebo jiných stavebních prací obsluhovat jen ten, komu ministerstvo stavebnictví nebo orgán jím pověřený udělí k obsluze oprávnění.“ Zde je velice důležitá podmínka „v souvislosti s prováděním zemních prací nebo jiných stavebních prací“. Odkaz pod čarou vysvětluje, že zemními pracemi se rozumí práce podle normy ČSN 73 3050. Jedná se o starou normu z roku 1986, která obsahuje všeobecná ustanovení o stavebních pracích. Pokud Vaši zaměstnanci tyto zemní nebo jiné stavební práce neprovádějí, pak se na ně výše citovaná vyhláška nevztahuje. Jedná se skutečně o speciální vyhlášku platnou v oboru stavebnictví.

JUDr. Eva Dandová

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail