Problémy s krční páteří nejsou pracovním úrazem

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Od roku 2007 pracuji jako silničář. Nyní jsem 2 měsíce na nemocenské s krční páteří. Krční páteř není v seznamu nemocí z povolání. Může se to považovat za pracovní úraz nebo jinou škodu související s výkonem práce?

Musím Vás zklamat, protože z popisu Vašich zdravotních potíží jednoznačně vyplývá, že se o pracovní úraz ani o jinou škodu související s výkonem práce nejedná. Aby to byl pracovní úraz, muselo by dojít při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním (co se rozumí pojmy „plnění pracovních úkolů“ a „přímá souvislost s ním“ podrobně vysvětlují ustanovení § 273 a § 274 zákoníku práce) k poškození zdraví, které by se považovalo za tzv. škodní událost. To v praxi znamená, že při nějakém plnění pracovních úkolů dojde k úrazovému ději - klasicky, například při zvýšené námaze - zaměstnanec zvedá těžké břemeno) dojde k blokaci ploténky. Navíc tam musí být jednoznačně a nezpochybnitelně prokázán tzv. kausální nexus, tedy přímá příčinná souvislost mezi škodní událostí a plněním pracovních úkolů. Pokud se ale Váš zdravotní stav postupně zhoršoval a gradoval až do okamžiku, kdy Vás lékař uznal práce neschopným, pak nejde o úraz v souvislosti s výkonem práce, tedy o úraz pracovní. To je klasická obecná choroba. 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail