Příplatky za práci ve svátek a o víkendu

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Mám nárok při směnném provozu na příplatek o víkendu, na který vychází státní svátek? Zaměstnavatel nám tvrdí, že o víkendu, když na něj padá státní svátek, má proplácet pouze příplatek za práci ve svátek, ale příplatek za víkend už ne.

Jednotlivé příplatky, tj. příplatek za práci přesčas, příplatek za svátek, příplatek za noční práci, příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí a příplatek za práci v sobotu a neděli jsou samostatnými nároky, a tudíž zásadně přísluší vedle sebe. Zákoník práce přiznává právo na jednotlivé příplatky za samostatně stanovených podmínek a tudíž se nemohou nijakým způsobem kumulovat. Pokud se splní jednotlivé podmínky, vzniknou i jednotlivé nároky.

Stejně tak, jako když zaměstnanec pracuje ve svátek ve ztížením pracovním prostředí, obdrží dva příplatky, tak když pracuje ve svátek o víkendu, obdrží také dva příplatky, to je zásada. Z ničeho totiž nevyplývá, že příplatek za práci ve svátek (jen proto, že jeho výše představuje 100 % průměrného výdělku) stojí mezi ostatními příplatky v pozici „větší bere“.

Závěr: pokud Vám práce ve svátek připadne na den vašeho nepřetržitého volna v týdnu, pak máte nárok jak na příplatek za práci v sobotu a neděli (§ 118 ZP), tak na příplatek za práci ve svátek (§ 115 ZP).

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail