Pracovní úraz traktoristy

Zdroj: 

Zaměstnanec se neřídil předpisy a pokyny zaměstnavatele a zranil ho stroj.

Situace

K úrazu došlo na polní cestě, na které stál odstavený traktor typu ZETOR 7011 s přívěsem naložený bigbegy s pšenicí. Kolmo k levé straně přívěsu ve vzdálenosti cca 1,5 m bylo zadní částí odstaveno hydraulické rypadlo typu DH - 112, které bylo proti převržení zajištěno čtyřmi výsuvnými podpěrami. Na místě byl přítomen strojník DH – 112 a řidič traktoru.

Úrazový děj

Strojník společně s řidičem traktoru prováděli nakládku pšenice do secího stroje s využitím hydraulického rypadla DH 112. Pšenice byla uložena v bigbecích na přívěsu spřaženém s traktorem. Po skončení prací na jednom pozemku odjeli na druhý pozemek, kde byl odstaven traktor s přívěsem a hydraulické rypadlo bylo postaveno zadní částí kolmo k levé straně přívěsu (viz výše). Zadní pravé kolo přívěsu bylo zajištěno klínem. Strojníkovi hydraulického rypadla se vlivem silného větru otevřely pootevřené dveře na levé straně kabiny a nešly zavřít. Strojník tedy uvedl rypadlo do chodu, pootočil kabinou s protizávažím vpravo, aby nepůsobil při zavírání dveří protivítr, zavřel dveře kabiny a vrátil se s kabinou s protizávažím do původní polohy. Ve chvíli, kdy se kabina s protizávažím pootáčela, se vracel traktorista po zajištění kola klínem podél přívěsu, směrem k traktoru. U předního levého rohu přívěsu jej přimáčklo protizávaží stroje. Postižený vstal a s dýchacími potížemi si šel sednout do traktoru. V té době okolo projížděl vedoucí sadů a vinic, který postiženého odvezl do nemocnice.

Šetření úrazu

Zjistilo se:

  • Zásady bezpečnosti při práci s rypadlem DH – 112 jsou uvedeny v návodu výrobce na obsluhu a údržbu.
  • Stroj je podrobován pravidelným kontrolám 1 x za 12 měsíců.
  • Postižený i jeho kolega měl zdravotní způsobilost ke své práci.
  • Oba byli vyškoleni z BOZP a seznámeni s návody výrobců používaných strojů a mechanizace.
  • Absolvovali školení strojníků zemních strojů.
  • Byli vybaveni potřebnými OOPP.
  • V návodu výrobce rypadla je uvedeno, že řidič je povinný nepřipustit nikoho do okruhu činnosti přídavného zařízení a protizávaží, při přiblížení se k řidiči je nutné zůstat mimo dosah stroje, postavit se do zorného pole řidiče.

Porušení povinností zaměstnavatele:
Nebylo zjištěno.

Porušení povinností zaměstnance:
§ 106 odst. 4 písm. c) zákoníku práce, v platném znění – nedodržel ostatní předpisy a pokyny zaměstnavatele k zajištění BOZP (návod výrobce na obsluhu rypadla), s nimiž byl řádně seznámen a neřídil se zásadami bezpečného chování na pracovišti a informacemi zaměstnavatele.

Porušení povinnosti jinou osobou – obsluhou rypadla DH 112:
§ 106 odst. 4 písm. c) zákoníku práce, v platném znění – nedodržel ostatní předpisy a pokyny zaměstnavatele k zajištění BOZP (návod výrobce na obsluhu rypadla), s nimiž byl řádně seznámen a neřídil se zásadami bezpečného chování na pracovišti a informacemi zaměstnavatele.

Závěr

Opatření přijatá zaměstnavatelem proti opakování pracovního úrazu podle § 105 odst. 5 zákoníku práce:
Výchovná
– s průběhem, okolnostmi a příčinou vzniku předmětného úrazu budou seznámeni všichni zaměstnanci kontrolované osoby.

Tato opatření OIP považuje za dostatečná.

Na základě oznámení vzniku pracovního úrazu s hospitalizací delší než pět dní byla provedena kontrola OIP u zaměstnavatele dle § 5 odst. 1 písm. e) v rozsahu § 3 odst. 1 písm. c) zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů. Nebyly zjištěny nedostatky v péči o BOZP.

Komentáře

Kto je vynni?

17.09.2011 - 13:30 Peter Soos
-po 1.,"zajištěno čtyřmi výsuvnými podpěrami"-DH 112 ma len dve vzadu,skladial nabrali dalsie dve?(je to dokladne presetrenie,ked presetrujuca komisia ani do dve nevie spocitat?) -po 2.-2 meter v radiuse-dosahu-stroja nikto nema zdrziavat.Ked je rypadlo otoceny traktorom k chrbtom,strojnik nema sancu zistit,ze mu tam nabehol traktorista,alebo nie(je to mimo jeho dohladu),len moze predpokladat,ze traktorista tiez dodrzuje predpisov,a mu nebecha za jeho chrbtom v dosahu rypadla.Dalsi moznost,ze pri kazdej otocaénie stroja vyskoci,prekontroluje dosah stroja +2 metre.a potom toci dalej :). Ja vazne pochybujem o tom,ze nestasny traktorista naozaj bol dostatocne preskoleny,a mu nepostrcili len kus papiera pod nos,ze to ma podpisat,lebo to je o bezpecnostnej skolenie,a ked nepodpise,tak ma padaka. Ja by som v tomto pripade naznacil za hlavneho vinnika ich priamy nadriadenych,lebo ocividne nevedeli dostatocne zabezpecit bezpecnost ich zameztnancov pri praci(Ze kvoli chybajucej skolenie,alebo kvoli slabej kontrole dodrziavania bezpacnosti pri praci,je to jedno).Kedy pani veduci budu trestany aj u nas tak,ako napr. v Cine,kde veduci zodpoveda za svoje cinni a so svojim zivotom?A ze mi sme vyspely?Omyl! U nas vladne korrupcia na kazdej urovni,preto pravy vinnik nikdy nebude pomenovany a potrestany. Peter

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail