Kolem pracovnělékařské péče je stále řada otazníků. S účinností od 1. 4. 2012 upravuje pracovnělékařskou péči z. č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách. K zákonu se připravuje prováděcí vyhláška, která by měla vejít v platnost v brzké době.
Základní mezinárodní normou pro oblast pracovnělékařské péče je Úmluva MOP č. 161, o závodních zdravotních službách (vyhl. č. 145/1988 Sb.), kde v článku 5 jsou uvedeny úkoly závodních zdravotních služeb. V čl. 12 se píše, že „dohled na zdraví pracovníků ve vztahu k práci nesmí být pro ně spojen se ztrátou na výdělku, musí být bezplatný a konat se pokud možno v pracovní době.“ Úmluva připouští, že zaměstnavatel může vysílat zaměstnance na prohlídky mimo pracovní dobu. „Je to určitý druh služební cesty,“ řekla MUDr. Dana Kuklová na semináři „Pracovnělékařské služby v roce 2012“, který se konal v rámci celoevropské kampaně Zdravé pracoviště 2012 – 2013 „Partnerství při prevenci rizik“, a na jehož základě vznikl tento článek.
S účinností od 1. 4. 2012 upravuje pracovnělékařskou péči z. č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách (dále jen z. č. 373) - Hlava IV. Podle § 98 tohoto zákona je nutné pracovnělékařské služby dát do souladu s tímto zákonem nejpozději do roka, tzn. do 1.4.2013. K zákonu se připravuje prováděcí vyhláška o pracovnělékařských službách. Měla by se vyřešit řada nejasností, mimo jiné například hrazení pracovnělékařské péče.
Zákon řeší v § 59 posuzování zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o zaměstnání u konkrétního zaměstnavatele. Musí se podrobit vstupní prohlídce před podpisem pracovní smlouvy u poskytovatele určeného zaměstnavatelem na té pozici, na kterou je přijímána. Osoby, které se nepodrobí zdravotní prohlídce před vznikem pracovněprávního nebo obdobného vztahu (dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr), jsou osoby zdravotně nezpůsobilé. U dohod uzavíraných na výkon rizikových prací není námitek, diskutuje se však o nutnosti vstupní prohlídky u dohod na nerizikové práce - administrativního charakteru apod. Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr mají úpravu v zákoníku práce, pracovníci na dohody tedy nejsou vyňati z BOZP a § 103 odst. 1 písm. a) "zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti" se jich také týká.
Hrazení pracovnělékařské péče
Pracovnělékařské služby hradí zaměstnavatel s výjimkou posuzování nemocí z povolání, sledování vývoje zdravotního stavu u nemocí z povolání, ohrožení u nemocí z povolání a následných prohlídek.
Vstupní prohlídky podle § 59 odst. 2 z. č. 373 hradí:
Cena pracovnělékařských služeb musí respektovat cenové předpisy (např. zákon č. 526/1990 o cenách, ve znění pozdějších předpisů, vyhl. č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, ve znění pozdějších předpisů). Záleží na smluvním ujednání dvou subjektů. Cenu za dohled na pracovištích a poradenství lze stanovit hodinově nebo paušálně. Pokud se stanoví paušálně, je dobré uvést, kolik hodin je do paušálu započteno a také si stanovit ještě hodinovou cenu. Může se například vyskytnout více úrazů, nemocí z povolání, mění se technologie, přijdou studenti na praxi a tím pádem se navýší hodiny nad rámec paušálu.
Zaměstnavatel je povinen hradit odborná vyšetření u dalších poskytovatelů, které určí poskytovatel pracovnělékařských služeb. Má několik možností úhrady: zaměstnavatel uhradí všechna vyšetření (i vyšetření u odborných poskytovatelů) poskytovateli pracovnělékařských služeb; zaměstnanec uhradí vyšetření na místě a vezme si účtenku; nebo každý odborný poskytovatel pošle fakturu zaměstnavateli sám. Pokud s tímto dalším poskytovatelem zaměstnavatel nemá smlouvu, je odkázán na jeho cenu.
Pracovnělékařské prohlídky
Připravovaná vyhláška by měla stanovit, kolik hodin minimálně je potřeba na dohled na pracovištích, který je povinen provádět každý poskytovatel pracovnělékařské péče, a na poradenství. Čas je stanoven podle kategorií práce - u kategorie I. 10 min/rok na pracovní pozici, u kategorie II. - 20 min, k této kategorii by měly být přiřazeny činnosti se specifickou zdravotní náročností – činnosti, jejichž pracovní nároky jsou upraveny jiným předpisem, III. a IV. kategorie - 40 min. rok/pozice.
Podle § 55 z. č. 373 je zaměstnavatel povinen umožnit pověřeným zaměstnancům poskytovatele pracovnělékařských služeb vstup na každé své pracoviště a sdělit jim informace potřebné k hodnocení a prevenci rizik možného ohrožení života nebo zdraví na pracovišti, včetně výsledků měření faktorů pracovních podmínek, předložit jim technickou dokumentaci strojů a zařízení, sdělit jim informace rozhodné pro ochranu zdraví při práci.
Zákon nám též říká, kdo je oprávněný poskytovatel pracovnělékařských služeb v souladu s odbornou způsobilostí lékařů, kteří tyto služby poskytují – v oboru všeobecné praktické lékařství a v oboru pracovní lékařství. V případě, že zaměstnanec vykonává práce zařazené do kat I., ne činnost pro kterou jsou stanoveny zvláštní zdravotní předpoklady, může absolvovat prohlídky u svého registrujícího poskytovatele. K tomu není potřeba smlouva, ale objednávka. Pokud poskytuje registrující lékař pracovnělékařské služby, musí zdravotnickou dokumentaci vedenou o těchto službách vést odděleně od dokumentace registrujícího lékaře.
Lékař musí znát zdravotní náročnost práce, podmínky, za kterých je daná činnost vykonávána - zdravotní a bezpečnostní rizika práce. Zaměstnavatel musí sdělit lékaři informace o práci na konkrétní pozici zaměstnance, o jeho činnosti, zda k výkonu této činnosti není přidána ještě činnost nad rámec jeho pozice (zaměstnanec může například v době dovolených za někoho zaskakovat a musí být k tomu zdravotně způsobilý). V žádosti o provedení prohlídky musí být uveden druh práce (profese), režim práce = směnnost + hodinový úvazek. Z důvodu, aby lékař věděl, jak dlouho je zaměstnanec podmínkami zatížen a kolik mu zbývá času na zotavení organismu.
Vstupní prohlídka musí být provedena také vždy, když je změněn druh práce. Pokud přibývá nový dosud nezjištěný rizikový faktor, zhorší se pracovní podmínky, pokud je při pracovnělékařské prohlídce zjištěna taková změna zdravotního stavu zaměstnance, která předpokládá změnu zdravotní způsobilosti k práci v době kratší než je interval periodické prohlídky nebo z podnětu zaměstnance, zaměstnavatel vyšle zaměstnance na mimořádnou prohlídku.
Periodická prohlídka je stanovena dnem. Vyhláška by měla přinést změnu periodicity. Dojde ke zrušení směrnice ministerstva zdravotnictví č. 49/1967 Věstníku Mzd, o posuzování zdravotní způsobilosti k práci, která upravovala periodicitu prohlídek doposud. U kategorie I. - 6 let, 4 roky u osob starších 50 let, kat II. + specifické činnosti 4 - 2 roky, kat III. 2 - 1 rok, kat IV. - 1 rok, pokud není stanoveno jinak zvláštním předpisem.
Zákonem je stanovena platnost posudku 90 dnů (3 měs.). Pokud je periodická prohlídka provedena ne déle než 3 měsíce před dnem, ve kterém by měla být prohlídka provedena, tak se ve lhůtníku neposouvají další prohlídky. Platnost začíná až dnem, kdy měla být prohlídka provedena. Příklad: Pokud má být periodická prohlídka 5.1. a bude provedena necelé 3 měsíce před tímto datem, např. 7.10, účinek posudku začíná až 5. ledna. Pokud bude zaměstnanec vyslán na prohlídku před dobou delší než 3 měsíce před stanoveným datem prohlídky, právní účinky začínají po 10 dnech.
Výstupní prohlídka má za cíl zjištění zdravotního stavu v době ukončení výkonu práce. Právně však vynutit nelze. Z výstupních prohlídek se nedává lékařský posudek, jen potvrzení o provedení.
Lékařský posudek
Lékařský posudek musí být vydán do 10 dnů od vyžádání prohlídky (ode dne, kdy se pacient objeví v ordinaci). Náležitosti lékařského posudku stanoví vyhl. č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci, vyhláška o pracovnělékařských službách, vyhl. č. 277/2004 Sb., o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, vyhl. č. 393/2006 Sb., o zdravotní způsobilosti.
Lékařský posudek musí být uplatněn/předán do 3 měsíců. Poté ztrácí své právní účinky a musí se vydat nový. Právo na přezkoumání lékařského posudku, pokud s jeho obsahem nesouhlasí oprávněná osoba, se podává do 15 - 10 pracovních dnů ode dne prokazatelného obdržení vedoucímu zdravotnického zařízení prostřednictvím lékaře, který posudek vypracoval. Pokud byl podán návrh na přezkoumání lékařského posudku, není tento platný a nelze podle něj postupovat do doby jeho potvrzení rozhodnutím správního orgánu. Vydáním nového lékařského posudku vzniká opět právo podat návrh na jeho přezkoumání.
Podle § 57 z. č. 373 je poskytovatel pracovnělékařských služeb povinen neprodleně oznamovat zaměstnavateli zjištění závažných nebo opakujících se skutečností negativně ovlivňujících bezpečnost a ochranu zdraví při práci a podat podnět kontrolním orgánům v oblasti BOZP k zjednání nápravy nad dodržováním povinností v BOZP v případě, že zjistí, že zaměstnavatel nepostupuje v souladu s lékařskými posudky nebo přes opakované upozornění, že neplní povinnosti v BOZP stanovené jinými právními předpisy.
Zdroj:
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Děkuji paní Hrubá. Syrový.
Nedávno na tomto webu
Paskvil jako většina nových zákonů...
Re: Paskvil jako většina nových zákonů...
Re: Paskvil jako většina nových zákonů...
Kolegové bohužel
Re: Kolegové bohužel
Re: Kolegové bohužel
Re: Kolegové bohužel
Re: Kolegové bohužel
Re: Kolegové bohužel
Re: Kolegové bohužel
Re: Kolegové bohužel
výpis z lékařské dokumentace
Re: výpis z lékařské dokumentace