Zachycení pádu

6 příspěvků / 0 nový
Poslední
#1

Zachycení pádu

22. Červenec 2013 - 8:04 A

Dobrý den, v naší firmě jsou zaměstnanci, kteří vstupují do šachet, vybavení mimo jiné následujícím OOPP - trojnožkou, navijákem a postrojem. Je to z toho důvodu, že pokud by došlo k nějaké něočekávané události (výskyt plynů), další zaměstnanec na povrchu je schopen je vytáhnout. A teď k věci - po školení práce ve výškách nad volnou hloubkou za mnou přïšel lektor s tím, že tento systém není kompletní a je třeba ho doplnit o další věci (zachycovač pádu, zajišťovací lano atd.) za cca 20 000. Při počtu trojnožek ve firmě jsme hned na několika stech tisících. Je opravdu nutné takto OOPP dovybavit? Tohle vše bych možná chápal, pokud by se jednalo o práce ve visu, ale v našem případě se jedná "pouze" o zajištění případné evakuace postiženého zaměstnance z nebezpečného prostoru. Předem díky za odpovědi.

RE: Zachycení pádu

19. Červenec 2013 - 7:16 Anonym
Hlavní otázkou zde bude, jak jsou Vaši zaměstnanci zajištěni proti pádu z výšky a do hloubky, popř. proti propadnutí, sesunutí a zklouznutí (z výšky, do hloubky). Pokud do šachet slézají po žebři, je defakto tímto jištěním žebř. Pozor, pokud je žebř delší 5 m, resp. chodidla zaměstnance na žebři jsou výše než 5 m nad povrchem, je nutno přistoupit k dalšímu, pravděpodobně idifividuálnímu jištění. Takže bez bližší znalosti konkrétních postupů nabívám z vašeho dotazu dojmu, že zaměstnanci do šachet vstupují po žebři a trojnožkou nejsou jištěni proti pádu, ale pouze jištěni pro případné vyproštění. V takovém případě je použití tlumiče pádu ne nesmyslné, ale řekněme pouze, že není nutné. Pokud je situace taková, jako popisuji, zeptejte se příště lektora, zda když polezete do výšky vyměnit žárovku (po schůdcích), zda se nemáte náhodou uvázat a jistit tlumičem pádu. To by asi bylo rozumné privně objednat firmu, která by Vám ve stropě u osvětlení zřídila dostatečně únosnou kotvu, za níž by jste se zajistili.

RE: RE: Zachycení pádu

19. Červenec 2013 - 11:11 A
Ve zkratce: otevření poklopu/odvětrání/přeměření atmosféry analyzátorem plynů/pokud je vše ok nainstalování trojnožky/zaměstnanec jištěný lanem slezá dolů po žebříku. Otázka tedy zní - je třeba podle nějakého předpisu dovybavit OOPP o prvky popsané výše? Díky

RE: RE: RE: Zachycení pádu

19. Červenec 2013 - 11:03 Anonym
Z mého pohledu, je i ta trojnožka "nadstandart", který defakto povinný není. Ale správně jste vyhodnotili rizika (uvíznutí zaměstnance) a přijali opatření (trojnožku). Kdyby každý zaměstnanec, který sestupuje/vystupuje po žebříku, musel být uvázaný včetně tlumiče pádu, to už by jsme opravdu příliš práce neudělali. Otázkou zde pouze zůstává hloubka, ale nepředpokládám, že by zaměstnanec stál chodidly výše než 5 m vysoko?

RE: RE: RE: Zachycení pádu

22. Červenec 2013 - 8:04 Anonym
Ještě k žebříkům. Citace Nařízení vlády č. 362/2005 Sb.,: "Příloha, část III. bod 10. Při práci na žebříku musí být zaměstnanec v případech, kdy stojí chodidly ve výšce větší než 5 m, zajištěn proti pádu osobními ochrannými pracovními prostředky." Dokonce se zde hovoří pouze o práci (stojí), nikoli o sestupu/výstupu. Nejsem zastáncem neúměrných bezpečnostních opatření. Všeho s mírou a rozumem. A když se ještě zeptám. Pokud by ze žebře zaměstnanec spadl. Trojnožka zachytí pád nebo se "naviják" volně protočí a zaměstnanec dopadne na podlahu?

RE: RE: RE: RE: Zachycení pádu

22. Červenec 2013 - 8:04 A
Samozřejmě že zachytí pád. Můj názor je zhruba tento - ano, bezpečnost je samozřejmě velmi důležitá, respektive jedna z priorit, ale všeho s mírou. Tak jak to máme při této činnosti nastaveno u nás ve firmě, je podle mě v pořádku a plní svůj účel. Cokoliv navíc je pouze tahání peněz.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail