Školení PO

10 příspěvků / 0 nový
Poslední
#1

Školení PO

21. Červen 2012 - 18:03 G. Podlesný

Dobrý den. Kamarád mi nedávno sdělil zajímavou informaci. Je to přes ruku. Nemám tedy jistotu, že je to pravda. Přesto mu věřím a chtěl bych se, zde u odborníků, ujistit.

Jedná se o zpracování dokumentace školení PO. Údajně státní požární dozor vyžadoval, aby tato byla samostatný dokument, na němž budou uvedeny všechny náležitosti, včetně záznamu o školení a opíral se při tom o § 36 vyhlášky o PO. Když na jeden list nacpete vše potřebné, zbude Vám místo např. pouze pro záznam 10 osob. Takže při školení 31 osob musíte použít 4 listy. Chci se tedy zeptat, zda je toto opravdu nutné? Raději mám formu toho, že osnova, tj. tematický a časový rozvrh, je jeden dokument, prezenční listina druhý a zkušební test a související jsou další samostatné dokumenty. Tj. v prezenční listině jde jasně rozlišit, dle jaké osnovy se školilo, všechna školení se tedy zapisují do jedné prezenční listiny (knihy) a jednoduše jde pak vše pozpátku dohledat. Dokonce některé tematické a časové plány školení (odborné přípravy) PO, zpracovávám jako součást jednotné osnovy školení BOZP, přičemž záznam je opět do jednotné prezenční listiny a znalosti jsou ověřeny jedním zkušebním testem jak pro BOZP, tak i pro PO. Měl jsem za to, že tímto postupem nejsem v rozporu s § 36 vyhlášky o PO. Samozřejmě vše je popsáno v organizační směrnici PO, kde je jako dokumentace školení PO uvedena právě má, např. osnova školení BOZP. Jaký je Váš názor na věc? Jakým způsobem zpracováváte dokumentaci vy? Děkuji za případné odpovědi.

RE: Školení PO

21. Červen 2012 - 5:30 Norbert Chalupa
Dobrý den, pane kolego, zřejmě je to forma výkladu inspektora SPD na aplikaci § 36 vyhlášky o prevenci. S ničím takovým jsem se nikdy nesetkal ani jsem neslyšel, že by se z mých kolegů někdo s tímto setkal. Váš postup není v rozporu s uvedeným požadavkem § 36, akorát bych BOZP nemíchal s PO, i když se témata mohou prolínat.

RE: Školení PO - 1.

21. Červen 2012 - 8:12 Tomáš Neugebauer
<p>Váš dotaz je svým obsahem rozsáhlý, a proto na něj nelze odpovědět stručně.</p> <p>Nejprve je nutné uvést, že dokumentaci PO muže zpracovat pouze technik PO nebo odborně způsobilá osoba. To se týká i tematických plánů a časových rozvrhů a záznamu o provedení školení. Tedy i záznam o provedení školení (formulář) nemůže zpracovat osoba bez stanovené kvalifikace. V § 36 odst. 1 vyhlášky č. 246/2001 Sb. je přesně uvedeno, co musí záznam obsahovat, mimo jiné i náplň školení. Není však stanoveno, jakým způsobem musí být tato náplň uvedena. Z toho dovozuji a praxe mi to potvrzuje, že stačí&nbsp; <strong>jednoznačný</strong> odkaz na příslušný tematický plán a časový rozvrh podle kterého bylo školeno (evidenční číslo a datum zpracování). Nechyběl vašemu kamarádovi tento údaj?</p>

RE: Školení PO - 2.

21. Červen 2012 - 8:20 Tomáš Neugebauer
<p>Co se týče zapracování požární ochrany do osnovy školení BOZP, tak tento způsob vidím jako nejen možný, ale i správný u provozovatelů činností bez zvýšeného požárního nebezpečí (provozují jen tyto činnosti). Zde není školení PO prováděno na základě zákona o PO (nepožaduje jej), ale na základě zákoníku práce. Nejedná se tedy o školení PO, ale o seznámení s právními a ostatními předpisy k zajištění BOZP.&nbsp;V tomto&nbsp;případě není nutné dodržet požadavky zákona o PO a prováděcí vyhlášky na provedení tohoto školení (lhůty, kdo může školit, obsah školení atd.).&nbsp;U ostatních kategorií to vidím na samostatné tematické plány a časové rozvrhy pro PO, a to i v případě, že obě školení provádíte současně (i to je možné). U odborných příprav je to zcela jednoznačné. Zde již musí být splněny všechny požadavky vyhlášky. A zde se obávám, že ve vámi popisovaném způsobu vše nesplňujete. Máte v záznamu o provedeném školení BOZP a PO uvedenu dobu trvání školení pouze části PO?</p>

RE: RE: Školení PO - 1.

21. Červen 2012 - 13:22 G. Podlesný
Odkaz na tematický plán měl. Šlo vyloženě o to, že SPD požadoval, aby plán i záznam byly na jednom papíře. Toto údajně obhajoval tím, že pokud je plán samostatný, jednoduše se dá upravovat (doplňovat) i po provedeném školení. Nutno ještě podotknout, že v plánu bylo stanoveno ústní přezkoušení, takže toto jednolisté zpracování ještě bylo možné. Pokud by však přezkoušení bylo ve formě zkušebního testu, na jednu stranu se rozhodně nevejdem, pokud nebude použito písmo (odhadem) 5b a menší.

RE: RE: RE: Školení PO - 1.

21. Červen 2012 - 13:22 Tomáš Neugebauer
Na to mohu uvést pouze jedno - dnes jen trochu zručný člověk v případě potřeby jednoduše upraví záznam, i když na něm budou podpisy. Při běžné kontrole se na to nepříjde.

RE: RE: Školení PO - 2.

21. Červen 2012 - 8:24 G. Podlesný
U provozovatelů bez zvýšeného PO nebezpečí je část "PO" v osnově BOZP dle mého zcela samozřejmá, přesto velmi málo v praxi viděná (alespoň z mého pohledu). Já toto "sloučení" volím zejména v případě brigádníků a to i u činností se zvýšeným PO nebezpečím. A opravdu si troufám říct, že dodržuji všechny požadavky vyhlášky a to jak v případě "osnovy" tak i v případě záznamu. Všechno, co obsahovat musí, opravdu obsahuje a navíc obsahuje část BOZP. V záznamu potom opravdu mám dobu školení a to jak části BOZP tak i PO. Děkuji za odpovědi, jen jste mě utvrdil v tom, co si myslím. Jednolistou formu rozhodně tedy volit nebudu a snad se s SPD, který si postaví hlavu a tuto bude vyžadovat nesetkám.

RE: RE: RE: Školení PO - 2.

21. Červen 2012 - 18:03 G. Podlesný
Ještě bych se vrátil k době školení. V té mám také pořád jisté nejasnosti. Jaká doba školení PO je dostatečná? Co když mi zaměstnavatel nedá dostatek času na provedení řádného školení PO? Je potom správný postup, že v časovém rozvrhu uvedu délku školení, která mi přijde dostatečná, např. 120 min a když mi zaměstnavatel na takové školení poskytne pouze 15 min, tak zkrátka do záznamu napíšu skutečnou dobu školení 15 min? Je pak odpovědnost výhradně na zaměstnavateli? Jak se pak bude postupovat v případě "průseru"? Znalci posoudí, že 15 min bylo málo a nedostatečné. Zaměstnavatel svou vinu odmítne a odvolá se na mě, že on podepsal plán na 120 min a já udělal školení pouze 15 min. Jak se v těchto případech bránit?

RE: RE: RE: RE: Školení PO - 2.

21. Červen 2012 - 13:26 Tomáš Neugebauer
Situaci je nutné řešit předem, nikoliv až&nbsp;když vznikne problém. Je nutné upozornit zaměstnavatele, že má schválený takový čas v tematickém a časovém rozvrhu, a že čas, který chce umožnit je v rozporu s jeho vlastním nařízením. Je tedy potřeba něco upravit.

RE: RE: RE: RE: Školení PO - 2.

21. Červen 2012 - 18:03 Norbert Chalupa
Pane Podlesný, já bych se snažil přesvědčit zaměstnavatele a upozornit ho na možné důsledky (i finanční), pokud nebude časový rozsah dodržen a vznikne-li nějaký problém. Upozornit ho na to, že dodržení časového plánu školení je také na jeho ochranu. Ze své praxe Vám mohu říct, že jsem se s takovými zaměstnavateli také setkal, nicméně po vysvětlení celé záležitosti zaměstnavatel souhlasil s dodržením časového rozvrhu školení. Byly i výjimky, kdy si říct nenechal a v takovém případě je lepší takovému zaměstnavateli nesloužit. Samozřejmě, že trochu jiná je situace pokud je OZO nebo PT v zaměstnaneckém poměru. Tam si moc vybírat nemůžete, přesto i zde platí, co jsem uvedl.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail