pracovnělékařské prohlídky učitelů

8 příspěvků / 0 nový
Poslední
#1

pracovnělékařské prohlídky učitelů

19. Květen 2015 - 5:24 Daraniova

Jsem učitelka a je mi víc než 50 let. Poslední pracovnělékařskou prohlídku jsem absolvovala v prosinci roku 2012. Při školení BOZP jsem se dověděla, že mám - li prohlídku z roku 2012, bude mít platnost 3 roky, je. do prosince 2015. Můj zaměstnavatel ale říká, že prohlídka platí jen 2 roky a že ji mám již propadlou. Chtěla bych vědět, kdo má pravdu? Za odpověď děkuji.

RE: RE: pracovnělékařské prohlídky učitelů

11. Květen 2015 - 20:12 Anonym
Dobrý den, pane Chalupo, mnohokrát děkuji za odpověď. S pozdravem Dar.

RE: pracovnělékařské prohlídky učitelů

14. Květen 2015 - 5:59 Norbert Chalupa
Paní Daraniová, informaci ze školení máte správnou. Do doby nabytí účinnosti vyhl. č. 79/2013 Sb., tzn. do 2.4.2013, se postupuje podle předpisů, které platily do této doby, tudíž dle Směrnice MZd. č. 49/1967, kde byla lhůta zdravotní prohlídky pro pracovníky školských zařízení 1x za 3 roky, z toho plyne, že Vaše prohlídka by měla proběhnout v prosinci r. 2015.

RE: RE: pracovnělékařské prohlídky učitelů

15. Květen 2015 - 9:36 Vít Hofman
S odpovědí souhlasím. Jen bych zde rád zapolemizoval a nadhodil k úvaze. Tak nějak jsem to pokládal za samozřejmost, ale když hledám právní oporu, jistoty mi ubývá. Může zaměstnavatel např. na základě vyhodnocení rizik zkrátit lhůty periodických pracovnělékařských prohlídek? Nebo toto musí řešit formou mimořádných prohlídek?

RE: RE: RE: pracovnělékařské prohlídky učitelů

16. Květen 2015 - 9:48 Tomáš Neugebauer
Zaměstnavatel nemůže zkrátit lhůtu pracovnělékařských prohlídek. Může využít za stanovených podmínek nástroj "mimořádná prohlídka". "Zkrátit" lhůtu může lékař poskytující pracovnělékařské služby, v případě, že v době provádění prohlídky zaměstnance si není jist, že nedojde ke změně zdravotního stavu do doby další prohlídky, avšak opět využitím nástroje "mimořádná prohlídka" (uvede to v posudku).

RE: RE: RE: pracovnělékařské prohlídky učitelů

14. Květen 2015 - 6:59 Norbert Chalupa
Pane Hofmane, domnívám se, že zaměstnavatel nemůže nutit zaměstnance ke zdravotním prohlídkám, než jak jsou lhůty stanoveny právními předpisy, popř. Rozhodnutím příslušné KHS, přestože by zaměstnavatel argumentoval riziky, o kterých má zato, že mohou negativně působit na zdraví zaměstnanců a tímto lhůtu zkrátit. Jestliže si zaměstnavatel na základě vyhodnocení rizik kupř. zkrátí lhůty kontrol, revizí technických zařízení, tak je to jeho právo, rozhodnutí a potažmo jeho peníze, ale domnívám se, že tady už je zásah do osobní svobody zaměstnance. Takže, jak píšete, zřejmě je možné toto realizovat pouze v odůvodněných případech, na základě mimořádné prohlídky dle § 55 odst. (2) zákona č. 373/2011 Sb. Tolik můj názor.

RE: RE: RE: RE: pracovnělékařské prohlídky učitelů

19. Květen 2015 - 5:24 Lenka
Dobrý den. Některé firmy provádějící přezkoušení z vyhlášky č. 50/1978 Sb. vyžadují "čerstvé" potvrzení o zdravotní způsobilosti k práci na elektrických zařízeních, i na stránkách ROVSu jsem četla požadavek na max. 1 rok staré potvrzení. Prozatím jsme to vyřešili mimořádnou prohlídkou, protože pracovnělékařské prohlídky"elektrikářů" máme naplánované podle kategorizace a interval 90ti dní ke sloučení obou prohlídek nestačil. Není požadavek školitelů nadstandardní? Zajímal by mě názor zdejších odborníků. A musí zkoušející popř. zkušební komise kontrolovat zdravotní způsobilost přezkušovaných? Požadavek ohledně zdravotní způsobilosti mívají i někteří revizní technici, přezkušující obsluhu tlakových nádob apod., není to věc zaměstnavatele? Děkuji za odpověď.

RE: RE: RE: RE: RE: pracovnělékařské prohlídky učitelů

19. Květen 2015 - 5:24 Norbert Chalupa
Paní Lenko, domnívám se, že váš postup není nesprávný. Žádný předpis nestanoví, že firma provádějící školení v rozsahu vyhl. č. 50/1978 Sb. musí ověřit zdravotní způsobilost zkoušeného. Toto je skutečně záležitostí zaměstnavatele. Vzhledem k tomu, že pravděpodobně vaši elektrikáři provádějí činnost na el. zařízeních do 1000V (NN), pak se zdravotní prohlídky provádějí dle kategorie práce. V případě, že by pracovali i na zařízeních nad 1000V (VN), tak by byly zdravotní prohlídky dle přílohy č. II vyhl. č. 79/2013 Sb. a to 1x za 4 roky a starší 50 let 1x za 2 roky, pakliže byste neusoudili, že i při práci na el. zařízení do 1000V se jedná o další činnosti s rizikem ohrožení zdraví (bod. 14, přílohy č. II vyhl. 79/2013 Sb.)? Dle mého názoru se jedná o velmi rizikovou činnost, zcela jistě více, než obsluha expanzní nádoby u kotle 40 kW, kde musí mít prohlídku dle přílohy č. II. zmíněné vyhlášky?? Mám zato, že i s mimořádnou prohlídkou jste to vyřešili správně.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail