pes na pracovišti

4 příspěvky / 0 nový
Poslední
#1

pes na pracovišti

9. Březen 2015 - 7:58 Marie

Dobrý den,

zaměstnavatel má trvale ve své provozovně německého ovčáka. Pes je nevrlý a náladový, pohybuje se bez ochranného košíku volně ve všech prostorách firmy. Obtěžuje zaměstnance, vybíhá na obecní komunikaci za cyklisty. Kousnul v létě roku 2014 dopravce (PPL). Polehává u mojí židle a omezuje mě v pohybu v kanceláří, 2 x se po mně ohnal zuby. Majitel na žádost o vykázání psa z kanceláře nereaguje. (pominu to, že kancelář je plná srsti a s velkou pravděpodobností u mě srst vyvolává alergickou reakci). Jak se lze bránit? Mím obavy z napadení psem.

Děkuji.

RE: pes na pracovišti

18. Únor 2015 - 7:46 Radovan Holy
A co třeba si otevřeně promluvit se zaměstnavatelem? Zapojit do toho všechny ostatní nespokojené zaměstnance? Ona otevřenost a upřímné jednání často dělají divy. Zkuste si zajít k lékaři, zjistit, zda máte alergii na psí srst (tomu ale příliš nevěřím, jelikož psí srst je velmi slabý alergen) a následně argumentovat i tímto dokladem. Jinak myslím, že jediné, co můžete, je změnit zaměstnání. To jste ovšem asi slyšet nechtěla.

RE: pes na pracovišti

21. Únor 2015 - 12:23 Tomáš Neugebauer
Plně se připojuji k názoru p. Holého. Navíc bych jen doplnil, že můžete argumentovat i tím, že zaměstnavatel je povinen v tomto případě dodržovat požadavky nařízení vlády č. 27/2002 Sb., kterým se stanoví organizace práce a pracovních postupů, které je zaměstnavatel povinen zajistit při práci související s chovem zvířat (pravidla neplatí jen pro tzv. klasický chov, ale i pro váš případ - organizace práce musí být stanovena s ohledem na možnost pokousání, poškrábání nebo povalení..., v době, kdy pes neprovádí střešení objektu nebo státa, je řádně a bezpečně zajištěn v kotci). Tedy, že inspektorát práce může přezkoumat, zda jsou dodržena potřebná pravidla zajištění bezpečné práce.

RE: pes na pracovišti

9. Březen 2015 - 7:58 Vít Hofman
Jak zde již bylo řečeno. Komunikace je nejmocnější zbraní. Pokud ale komunikace selže, bude nejefektivnějším řešením podat podnět k prošetření situace ze strany místně příslušného inspektorátu práce. Pokud je pes skutečně nebezpečí a hrozí, že může někoho pokousat, zcela jistě se jedná o neidentifikované nebezpečí a z něj plynoucí nevyhodnocené riziko, proti němuž nejsou přijata adekvátní opatření. Tj. zaměstnavatel by tím porušil ustanovení odst. (2), § 102, Zákoníku práce. Bylo by zde však několik problémů. Jak inspektory dostat na pracoviště v době, kdy je tam pes. Jak prokázat, že je pes nebezpečný (i když nebezpečný může být každý pes). Jaké by bylo zaměstnavatelem přijaté opatření (možná jen náhubek, který by zcela neřešil Vaši situaci). Inspektorát by tedy byl velmi nejistý výsledek. Proto bych se přikláněl k dříve uvedené komunikaci.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail