nálepky na ochranné přilby

3 příspěvky / 0 nový
Poslední
#1

nálepky na ochranné přilby

11. Březen 2015 - 16:38 Tomáš Šulc

Stále častěji se setkávám s buzerací (omlouvám se, ale nemohu to vnímat jinak), kdy je nám vytýkáno, že na ochranných přilbách máme "samolepky" (logo společnosti, odbornost, potvrzení o školení, jmenovka apod.) a lepidlo na samolepce použité znehodnocuje respektive narušuje fyzikálně mechanické vlastnosti ochranných přileb. Dodavatelé většinou nedokáží sdělit, jaké je tedy vhodné lepidlo a ani gigant 3M mi na tento dotaz relevantně neodpověděl. "Kolegům" pak k buzeraci stačí z návodu k OOPP použít text, že se přilba nesmí vystavit chemické látce narušující její strukturu. Což bez znalosti chamického složení přilby jen težko dohledám.

Je povinen prodejce tuto informaci poskytnout? Proč není v návodu uveden sestabilizující činitel jako např druch chemické látky apod.?

Díky za radu a Vaše zkušenosti

 

RE: nálepky na ochranné přilby

11. Březen 2015 - 16:38 Tomáš Šulc
<p>Rozumím Vám, ale setkávám se s požadavky mít na přilbě nálepku. ČEZ Vás na staveniště bez nálepky dokladující absolvování školení nepustí, ArcelorMittal požaduje např. jmenovku, většina zákazníků požaduje logo zhotovotele, označení vazače apod. Nevyhovět, znamená přijít o zakázku, vyhovět pak rozpor s návodem a dožadujete li se informací, většinou se shledáte s mlčením. Výrobce přileb společnost Centurion, který nám svým výrobkem v mnohém vyhovuje ( <a href="http://www.centurionsafety.eu/products/head_protection/safety_helmets/product.php?product=vision">http://www.centurionsafety.eu/products/head_protection/safety_helmets/product.php?product=vision</a> )na svých stránkách píše, že na požádání sdělí potřebné informace ( Cituji z návodu: &nbsp;</p> <p>Jakýkoliv výrobek může být negativně ovlivněn určitými chemikáliemi. V&nbsp;případě potřeby dalších informací se obraťte na Jakýkoliv výrobek může být negativně ovlivněn určitými chemikáliemi. V případě potřeby dalších informací se obraťte na výrobce.) a když je oslovíte požádají Vás o zaslání vzorku samolepky (lepida), které zdarma ve svých laboratořích vyhodnotí a řeknou, zda lze či ne použít. To jak jistě uznáte není řešení z&nbsp;nejrychlejších a ne vždy možných.</p> <p>Myslím si, že výrobce při svých testech ví, jaké chemikálie (alespoň oblast ) mění mechanicko fyzikální vlastnosti a které ne ( např. bílá lepicí pasta) a proto by bylo vhodné, aby měl tuto informační povinnost. </p> <p>Ochranná přilba se používá v&nbsp;petrochemii a tam lze předpokládat výskyt chemických látek a sloučenin (samozřejmě že v&nbsp;jiných oblastech průmyslu rovněž) výskyt chemické látky či sloučeniny a ne vždy je nutné OOPP při kontaktu s látkou "vyhodit" nebo nechat testovat.</p> <p>Díky za Váš názor, ale jsem přesvědčen, že není dobré soustředit se jen na "samolepky", ale na problematiku jako celek. Měl bych mít informace kompletní zejména, když vybírám a hodnotím účinnost opatření k&nbsp;minimalizaci rizik a snažím se zajistit pro chráněné osoby maximální spolehlivost.</p> <p>Jediný výrobce Petzl ve svých návodech uvádí konkrétní data, ale jejich výrobek není pro naše účely vhodný.</p>

RE: nálepky na ochranné přilby

10. Březen 2015 - 15:30 Vít Hofman
Průmyslová ochranná přilba je určena k tomu, aby ochránila život a zdraví člověka, zejména proti případnému pádu předmětu z výšky na hlavu, popř. též nárazu. Pokud se výrobce přilby domnívá, že lepidla mohou strukturu přilby poškodit (což skutečně mohou) a tím omezit její funkčnost, je logické, že se proti tomuto brání. A brání se tak, že lepení samolepek zakáží v návodu k používání. A rozhodně si nemyslím, že by měli povinnost uvádět chemické složení přilby nebo lepidel, která se na přilbu smí aplikovat. A ani si nemyslím, že by tuto povinnost mít měli. A zda Vám poskytnou informace o lepidlech, která můžete na přilbu aplikovat? To je čistě jejich dobrovůle a tak trochu i jejich riziko. Zkuste informace na přilby uvazovat, např. provázkem, nikoli lepit. Uvědomte si prosím, že přilby nenosíte jako módní doplněk, ani jako informační nástěnku, nýbrž k ochraně života a zdraví. Pokud má výrobce důvod zakazovat na přilbu lepit samolepky, asi si jej nevymyslel proto, aby Vás "naštval."

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail