Lékařské prohlídky

4 příspěvky / 0 nový
Poslední
#1

Lékařské prohlídky

5. Březen 2014 - 12:16 Aneta Hájková

Dobrý den,

dle legislativy z dubna 2013 se datum konce platnosti u periodické lékařské prohlídky stanoví podle data konce platnosti předchozí lékařské prohlídky a nikoliv podle data provedení aktuální lékařské prohlídky, pokud tato prohlídka byla provedena před koncem platnosti té předchozí. Dále je stanovena podmínka, že zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na lékařskou prohlídku nejdříve 90 dní před koncem platnosti stávající prohlídky.

Můžete mi, prosím, poradit, jak se stanoví datum konce platnosti prohlídky, pokud je zaměstnanec na prohlídku vyslán dříve např. 150 dní před koncem platnosti stávající prohlídky? A jaký vliv má takovéto předčasné vyslání zaměstnance na platnost stávající prohlídky? Může zaměstnavatel svévolně ukončit platnost stávající prohlídky a řídit se novou prohlídkou, na kterou vyslal zaměstnance dříve než 90 dní před koncem stávající prohlídky?

Děkuji za radu, Aneta Hájková

RE: Lékařské prohlídky

5. Březen 2014 - 12:16 Lenka
<p>Dobrý den,</p> <p>nabízím jinou variantu pohledu, netvrdím, že určitě správnou.</p> <p>Pokud vyšlete zaměstnance na prohlídku dříve, než 90 dní před koncem platnosti dřívější prohlídky, musíte mít k tomu nějaký vhodný důvod &nbsp;(např. dle § 10 odst. 2 &nbsp;nebo dle § 12 odst. 2 a 3 vyhlášky č. 79/2013), který se uvádí v žádosti. Podle tohoto důvodu se může jednat buď o <b>mimořádnou</b>, nebo dokonce o <b>vstupní</b> prohlídku (důvodem je převedení na jinou práci při navýšení počtu rizikových faktorů).&nbsp; </p> <p>&nbsp;</p> <p>Podle data provedení <b>vstupní</b> prohlídky se bude počítat datum příští periodické prohlídky, pokud lékař neomezí dobu platnosti posudku nebo nevydá "negativní" posudek. </p> <p>&nbsp;</p> <p>Provedením <b>mimořádné</b> prohlídky dříve než 90 dní před koncem platnosti stávající prohlídky se konec platnosti stávající prohlídky <b>s výjimkou</b> níže uvedených případů nezmění, tedy další periodická prohlídka se musí uskutečnit v&nbsp;dříve naplánovaném termínu, jak Vás k&nbsp;tomu nutí Váš elektronický systém. </p> <p>1. U mimořádné prohlídky existují&nbsp; 2&nbsp; výjimky, pokud by se jednalo o důvody uvedené v § 12 odst. 2 písm. e) nebo písm. f) bod 3&nbsp; vyhlášky&nbsp; č. 79/2013 Sb.,&nbsp; datum příští periodické prohlídky stanovíme dle data provedení mimořádné prohlídky, to už zřejmě Systém neakceptuje .</p> <p>2. Může nastat další případ, jak bylo uvedeno výše, že lékař v posudku omezí dobu platnosti posudku nebo vydá&nbsp; "negativní" posudek .</p> <p>&nbsp;</p> <p>S&nbsp;pozdravem Lenka</p>

RE: Lékařské prohlídky

4. Březen 2014 - 11:19 J. Krabica
Dobrý den paní Hájková. Uvedu jednoduchý příklad, jak tomu rozumím já. Máte-li zaměstnance, který byl na poslední periodické pracovnělékařské prohlídce např. 1.1. 2012 a v té době jste měli platný "lhůtník", dle nějž tento zaměstnanec musí na periodickou prohlídku každých 5 let. Takže další periodická bude až 1.1. 2017. Po novelizaci právních předpisů, tj. po dubnu 2013, se však podmínky našeho zaměstnance změnili. Perioda pracovnělékařské prohlídky se posunula např. z 5ti na 2 roky. Takže jakmile se zaměstnanec podrobí v lednu 2017 periodické prohlídce, následná periodická pracovnělékařská prohlídka bude 1.1. 2019. Nemyslím si, že by cokoliv mělo bránit zaměstnavateli poslat zaměstnance na periodickou prohlídku dříve. Pokud jej však vyšle např. dnes, nová perioda se bude počítat dle nových předpisů. Když zůstanu u výše uvedeného případu, tak by následující prohlídka byla ode dneška po dvou letech. Nezapomeňte rovněž na možnost mimořádné pracovnělékařské prohlídky, kterou můžete po zaměstnanci požadovat kdykoliv během pracovně právního vztahu a která neovlivní termín periodické pracovnělékařské prohlídky. Zároveň si dejte pozor i na skutečnost, že poskytovatel pracovnělékařských služeb již není jen ten, který Vám bude strojově provádět prohlídky. Dnes má tento lékař i velké "pravomoci", vůči Vám. Navíc má povinnost uvést ve vyhotoveném lékařském posudku platnost tohoto posudku, která může být i kratší, než jsou právně stanovené lhůty. S pozdravem, JK.

RE: RE: Lékařské prohlídky

4. Březen 2014 - 11:19 Aneta Hájková
Dobrý den, děkuji za reakci a potvrzení názoru, že zaměstnavatel může vyslat zaměstnance na periodickou prohlídku i dříve než 90 dní před koncem platnosti předchozí periodické prohlídky. Bohužel náš dodavatel informačního systému má jiný názor, a proto spolu trochu bojujeme. Dovolím si uvést příklad. Zaměstnanec šel na periodickou lékařskou prohlídku 10.1.2014, protože je perioda 2 roky, tak informační systém správně doplnil konec platnosti této prohlídky 10.1.2016. Pokud na zaměstnanec půjde na příští prohlídku maximálně 90 dní před koncem platnosti současné prohlídky, tedy např. 2.1.2016, informační systém správně stanoví konec její platnosti na 10.1.2018. Pokud ale zaměstnanec půjde na příští prohlídku dříve než 90 dní před koncem platnosti současné prohlídky, tedy např. již 1.6.2015, informační systém opět bude vycházet z předchozí prohlídky a doplní konec platnosti na 10.1.2018, což je v rozporu s legislativou. Můžete mi, prosím, potvrdit domněnku, že v případě vyslání zaměstnance na lékařskou prohlídku 1.6.2015, tedy více než 90 dní před koncem platnosti předchozí prohlídky, by měl systém doplnit konec platnosti 1.6.2017 a již se neřídit předchozí prohlídkou? Děkuji, Aneta Hájková.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail