kdo smí vyměnit žárovku v kanceláři nebo na pracovišti?

3 příspěvky / 0 nový
Poslední
#1

kdo smí vyměnit žárovku v kanceláři nebo na pracovišti?

31. Březen 2010 - 9:20 Jaroslav Hájek

Dobrý den, rád bych se zeptal na to kdo může na pracovišti nebo v kanceláři vyměnit žárovku, zářivku, startér do zářivky a pojistku v rozvaděči? Při pročítání vyhlášky 50/1978 Sb. přímo paragrafu č.3 a 4 mi  není až tak úplně jasné zda tyto činnosti může provést například administrativní pracovník (sekretářka, správce majetku apod.) bez elektrotechnického vzdělání nabo už na tuto činnost musí toto vzdělání mít. Děkuji za rady a odpověď. S pozdravem Jaroslav Hájek 

 

RE: kdo smí vyměnit žárovku v kanceláři nebo na pracovišti?

31. Březen 2010 - 9:20 Tomáš Neugebauer
Odpověď na vaši otázku naleznete v ČSN EN 50110-1 ed. 2:2005 čl. 7.4. Zde se mimo jiné uvádí: "U zařízení nízkého napětí, pokud je pojistka uložena v přístroji chránícím osobu před přímým dotykem a možností účinku zktratu, může být výměna vykonána osobou seznámenou bez ověření napětí." Dále zde naleznete: "Výměna světelných zdrojů a výměnného příslušenství jako jsou startéry apod., musí být provedena za vypnutého stavu. U zařízení nízkého napětí mohou být tyto výměny prováděny osobou seznámenou, pokud zařízení poskytuje plnou ochranu proti přímému dotyku živých částí."

prosím odpověď srozumitelnou pro každého a dle aktuálních norem

1. Duben 2019 - 11:14 Lenka Krutinova
Smí pracovnice v sociálních službách v lampičce na stole vyměnit žárovku se závitem E27? Dále smí tato pracovnice vyměnit žárovku ve světlometu v autě, když je zároveň řidič referent? Děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním všeho dobrého Lenka Krutinová

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail