kategorizace prací

4 příspěvky / 0 nový
Poslední
#1

kategorizace prací

2. Prosinec 2014 - 15:37 Lenka

Dobrý den, prosím o radu. Je obvyklé nebo vhodné u práce účetní (jiný druh práce nevykonává) zařazení rizikového faktoru psychická zátěž do druhé kategorie z důvodu monotonie? Děkuji předem za odpověď.

RE: RE: kategorizace prací

2. Prosinec 2014 - 12:16 Norbert Chalupa
Vidím to stejně, jako Vy.

RE: kategorizace prací

2. Prosinec 2014 - 12:16 Radovan Holy
Dobrý den. Domnívám se, že práce účetní, tak jak si ji představuji já a pravděpodobně i většina populace, není spojena s monotonií a nenaplňuje požadavky na zařazení do kategorie 2, z hlediska psychické zátěže. V čem má ta monotonie, dle zpracovatele návrhu kategorizace, spočívat? V trvalé obsluze PC? Domnívám se, že pak by byly monotonní každá druhá práce. Z mého pohledu, je riziko monotonie spíše v tom, že se musíte trvale soustředit na opakující se podněty. Typicky např. obsluha linky, která např. 30x do minuty musí založit obrobek na "pás". Po chvíli je z toho člověk natolik otupělý, že jakoby podřimuje, usíná. V případě účetní si myslím, že podnětů, na něž musí reagovat je tolik, že se tato práce za monotónní považovat nedá. Možná kolegové budou mít jiný názor.

RE: kategorizace prací

2. Prosinec 2014 - 15:37 Tomáš Neugebauer
Odpověď na váš dotaz je uvedena v § 31 odst. 2 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.: "Prací   spojenou s monotonií se rozumí práce, při níž je charakteristické opakování stejných pohybových nebo úkolových úkonů s omezenou  možností  zásahu  zaměstnance do jejich průběhu.". Rozhodující je vyhodnocení konkrétních podmínek. Obecne lze uvést, že práce účetní nesplňuje parametry stanovené pro uznání práce spojenou s monotonií - její možnost zásahu do průběhu opakování není omezena.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail