Pokud připadne směna na den státního svátku, nelze určit dovolenou?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pracuji v nepřetržitém provozu, kdy se střídají dvanáctihodinové směny (denní, noční a 2 dny volna). Pokud připadne pracovní směna na den státního svátku, nelze určit dovolenou. Pokud zaměstnavatel dá zaměstnanci na jeho žádost volno v tento den na místo směny, která mu vychází na státní svátek, nekrátí se pak ani počet odpracovaných směn (hodin). Tato směna není samozřejmě zaměstnavatelem placena a nemá nárok ani na náhradní volno, protože nepracoval. Přesto zaměstnanec dostane volno na svou žádost, pokud není narušen chod pracoviště. Je tento postup správný?

To je v naprostém pořádku. Za prvé je třeba si uvědomit, že dovolenou určuje zaměstnavatel. A ten ji určit může, nebo nemůže a důvod ani nemusí zaměstnanci vysvětlovat. Pokud se týká svátku, tak podle § 219 odst. 2 zákoníku práce platí, že připadne-li v době dovolené zaměstnance svátek na den, který je jinak jeho obvyklým pracovním dnem, nezapočítává se mu do dovolené. Určil-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno za práci přesčas nebo za práci ve svátek tak, že by připadlo do doby dovolené, je povinen určit mu náhradní volno na jiný den. Z toho důvodu Vám zaměstnavatel dovolenou určit nemůže, protože kdyby ji určil, musel by Vám v kalendářním roce poskytnout o jeden den dovolené více, protože dovolená v den svátku se nezapočítává do výměry dovolené. Váš zaměstnavatel tedy postupuje jediným možným způsobem, který umožňuje současná právní úprava.

Tento právní stav je všeobecně kritizován a i tento konkrétní případ dovolené ve svátek v nepřetržitých provozech byl jedním z důvodů zpracování nové koncepce právní úpravy dovolené, která je navrhována v novele zákoníku práce. Tu by měla v nejbližších dnech projednat vláda a poté Parlament. Nová úprava dovolené by podle všech předpokladů měla platit od ledna 2021. Pak bude možné v nepřetržitém provozu čerpat dovolenou i ve svátek, pokud má v tento den zaměstnanec podle harmonogramu směn pracovat.

Autor článku: 

Komentáře

Pokud připadne směna na den státního svátku, nelze určit dovolen

18.01.2020 - 21:45 Rostislav Mašek
Dobrý den, rád bych si upřesnil odpověď na tento dotaz. Jaké volno tedy zaměstnanec dostal ? Má nárok na náhradu mzdy dle §115 odst.3 ZP v tomto konkretním případě, že nepracoval (nepřetržitý provoz) pouze v tento den státního svátku ? Děkuji, Mašek R

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail