Podezření na spalničky na pracovišti

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla MUDr. Ariana Lajčíková, CSc. ze Státního zdravotního ústavu.

Dozvěděla jsem se, že kolega zřejmě prodělal spalničky a normálně chodil celou dobu do práce. Vyrážku má i nyní. Jak v takovém případu postupovat? Má nám zaměstnavatel nařídit karanténu?

Dotaz byl konzultován s odbornicemi z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu.

Zaměstnavatel nemá právo nařizovat karanténu, nemá dnes ani právo nařizovat zaměstnanci, aby šel k lékaři. Předpokládá se, že člověk v případě onemocnění navštíví praktického lékaře a ten, pokud diagnostikuje nakažlivé onemocnění, informuje hygienika. Nakažlivá onemocnění takovému hlášení podléhají povinně a hlášení musí učinit každý lékař bez ohledu na svou odbornost. Hygienik pak provede v místě potřebná šetření a může karanténu nařídit.

Z dotazu nevyplývá, že u dotčeného člověka byly spalničky skutečně diagnostikovány. Pokud ano, jednalo by se o přestupek lékaře, pokud infekční onemocnění nehlásil. Epidemiologové se domnívají, že může jít o jiné onemocnění. Vede je k tomu údaj o přetrvávající vyrážce u dotčeného pracovníka. Její výsev u spalniček totiž od hlavy začíná, ale také od hlavy ustupuje, takže vyrážka před uzdravením není vidět. Může to být například i alergický exém.

V tomto případě lze pouze apelovat na slušnost pracovníka, vysvětlit mu, že by spolupracovníky uklidnilo ujištění lékaře, že o spalničky nejde.  

Autor článku: 

Komentáře

Čistě teoreticky...

18.02.2019 - 09:15 Radoslav Vlasák
...by mohl zaměstnavatel (na základě ustanovení § 55 odst. 2 zákona č. 373/2011 Sb.) vyslat zaměstnance na mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku, ale zůstává otázkou, zda (při odporu zaměstnance či případném soudním sporu) by toto ustanovení "stačilo" k nařízení takové prohlídky v tomto konkrétním případě. Pokud ano (a byly-li by spalničky skutečně diagnostikovány), tak by potom mohl následovat další postup popsaný v odpovědi.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail