Počítá se cesta na pracoviště v rámci areálu firmy do pracovní doby?

Zdroj: 

Mám dvanáctihodinové směny. Včetně svačiny jsem v práci 13 hodin a zaměstnavatel platí pouze 11 hodin. Cesta na mé pracoviště trvá od příchodu do areálu dalších 20 minut. Podle mého názoru doprava na pracoviště je překážka na straně zaměstnavatele, když jsem v areálu firmy. Když jsem si označil příchod, tak prý ale ještě nejsem v práci, tvrdí zaměstnavatel.

Bohužel toto právním předpisem upraveno není. Podle názorů inspektorů práce záleží hlavně na dohodě zaměstnavatele se zaměstnancem, zaměstnavatel by si tyto záležitosti měl upravit ve vnitřním předpisu. Podobný dotaz byl zodpovězen Státním úřadem inspekce práce zde. Ale 2 hodiny strhávat je podle mého názoru trochu moc. Mohlo by to být 40 minut – cesta na pracoviště a zpět a 30 minut - přestávka na jídlo a oddech (§ 88 zákoníku práce), takže 70 minut. Pokud zaměstnavatel porušuje bezpečnostní a pracovněprávní předpisy, zaměstnanec se může obrátit na odborovou organizaci nebo odborně způsobilou osobu k zajišťování úkolů v prevenci rizik, pokud u zaměstnavatele působí. Pokud komunikace v rámci firmy není možná, může se obrátit na Státní úřad inspekce práce nebo oblastní inspektorát práce místně příslušný podle sídla firmy. Může dát podnět ke kontrole. Bližší informace jsou zde

Autor článku: 

Komentáře

Počítá se cesta na pracoviště do pracovní doby?

26.09.2022 - 13:13 Ivo Barteček
Nepočítá se automaticky, zohledněna být může například kolektivním vyjednáváním například jako nutná "práce" přesčas. Zaznamenání příchodu do areálu společnosti neznamená zaznamenání příchodu na pracoviště. Výrazně se to projevuje v rozlehlých areálech nebo na pomocných "odloučených" pracovištích. Pracovní doba je dobou výkonu práce na pracovišti. Něco jiného bylo v minulosti fárání do hlubinných dolů, kdy se do pracovní doby započítávala i cesta od těžní jámy na konkrétní důlní pracoviště a zpět k těžní jámě, což mnohdy představovalo i téměř polovinu pracovní doby.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail