Nutnost prokazování kvalifikace průkazem je již minulostí

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Ing. Václav Kápl.

Kdo v ČR může provádět školení pro vyvazování břemen (vazačské zkoušky)? Jakou by měl mít školitel kvalifikaci, zkušenosti apod.? Slyšel jsem, že vazačské zkoušky dnes legislativa nevyžaduje. Prý by mělo stačit pouze seznámení s návoderm k použití daného vázacího prostředku. A stejně tak prý není vyžadováno oprávnění pro práci s motorovou pilou, opět stačí pouze seznámení s návodem k použití. Co je na tom pravdy?

Na tomto portálu již obdobné téma bylo podrobně zodpovězeno. Doporučuji se seznámit s dřívějšími mými odpověďmi, např. http://www.bozpinfo.cz/rady/otazky_odpovedi/otazky_stavebnictvi/skoleni_stroju120314.html, http://www.bozpinfo.cz/rady/otazky_odpovedi/technicka_zarizeni/prukaz_traktorbagr140806.html nebo s obsahem diskuse k této odpovědi (http://www.bozpinfo.cz/rozbal_diskusi_2.html?diskuse=29171). Tak jen k první otázce stručně volným způsobem odpovím. Každý zaměstnavatel má tzv. objektivní zodpovědnost v oblasti bezpečnosti práce a technických zařízení, které se nemůže zprostit (ani v případě, kdy jediným porušením předpisů bude porušení ze strany zaměstnance). Školení zaměstnanců je jednou z činností, kdy zaměstnavatel „snižuje“ tuto svou zodpovědnost. To na praktickém příkladu znamená, že pokud např. při kontrole OIP bude zjištěno porušení předpisů, vždy se bude jednat o porušení ze strany zaměstnavatele. A pokud se bude jednat o správní delikt, tak může zaměstnavatel dostat pokutu ve výši např. 0 až 1 000 000 Kč. K horní hranici se pokuta bude blížit v případě, kdy správní orgán zjistí, že zaměstnavatel pro bezpečnost práce nic nedělá a opačně, pokud zaměstnavatel přesvědčí správní orgán o tom, že udělal maximum možného, aby k porušení nedošlo, bude pokuta při spodní hranici.

Z uvedeného tak vychází i požadavky na školení zaměstnanců. Pokud má někdo zodpovědnost, je celkem logické, že musí mít možnost tuto zodpovědnost i prakticky realizovat a naplňovat. Bude vydavatel oprávnění k obsluze motorové pily za tohoto zaměstnance zodpovídat? Bude za vazače vydavatel vazačského průkazu zodpovídat? Určitě ani v jednom případě školitel neřekne, že by zodpovídat chtěl. A tak v souladu s ustanovením ZP §103 odst.2 a 3 musí zaměstnavatel zajistit zaměstnancům vstupní školení a dále si pak stanovit, jaká další školení o jakém obsahu, četnosti s jakým způsobem ověřování znalostí a vedení dokumentace o školení bude provádět. A protože za zaměstnance zodpovídá, tak je na něm, zda si školení provede sám nebo se obrátí na nějakou osobu, která má specifické znalosti nebo vědomosti apod. Závěrem již jen opakuji, že povinnosti prokazovat kvalifikaci nějakým průkazem musí být stanoveny zákonem.

Autor článku: 

Komentáře

Pane inžeýre, stručné a věcné

23.09.2014 - 09:36 Mojmír Klas
Pane inžeýre, stručné a věcné s podstatnými informacemi.

výše pokuty

23.09.2014 - 22:13 Václav Bonker
Není náhodou maximální výše za delikt dle § 30 písm. f )zákona č. 251/2005 Sb. o inspekci práce, ve znění p.p dva míče (2 miliony)? Jinak se mi osvětlení problematiky kvalifikace líbí ;-)

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail