Nové ekoznačky na českém trhu: Papírové tašky, krabičky na vajíčka a prací prostředky

Zdroj: 
Ministr životního prostředí Martin Bursík podepsal certifikáty, kterými se uděluje ekoznačka Ekologicky šetrný výrobek, třem dalším firmám. Dvě firmy požádaly o českou značku Ekologicky šetrný výrobek, a to i přes to, že výroba probíhá za našimi hranicemi.

Obě firmy používají jako výchozí surovinu papír a recyklací či šetrným zpracováním ho přeměňují na své výrobky. Čeští zákazníci tak získávají opět lepší orientaci na trhu a mají větší šanci rozhodnout se příznivěji pro životní prostředí.

První z oceněných je maďarská firma Onix Packaging, vyrábějící papírové tašky. Ty jsou například potištěny pouze vodou ředitelnými, zdravotně a ekologicky nezávadnými barvami, nejsou používána škodlivá lepidla a při jejich přepravě se nesmí používat jako obalový materiál PVC. „Firma nás oslovila se zájmem získat ekoznačku, protože to po ni požadoval její zákazník,“ říká Petr Saifríd z Agentury pro ekologicky šetrné výrobky při CENIA, české informační agentuře životního prostředí na otázku, jak maďarskou firmu napadlo získat právě českou ekoznačku.

Druhou oceněnou firmou je polská pobočka dánské společnosti Hartmann Polska, která na náš trh dodává krabičky na vajíčka, vyrobené z tzv. nasávané papíroviny. Ekoznačka doplnila ostatní certifikáty kvality a řízení podniku z hlediska ochrany životního prostředí, které již firma získala v minulosti.

Poslední firma, která na náš trh brzy uvede dokonce šest nových ekologicky šetrných výrobků, se rozhodla pro ekoznačku Evropské unie – Květinu. S tou se budou spotřebitelé moci setkat na nových pracích prášcích a gelech pro barevné i bílé prádlo, vyráběné firmou Fosfa a.s. Jedná se o první a zatím jedinou českou firmu, která se touto ekoznačkou může na našem trhu pochlubit. „Vážíme si toho o to více, že právě prací prostředky patří u spotřebitelů mezi nejvíce poptávané výrobky s ekoznačkou,“ říká Adéla Petrová z Agentury pro ekologicky šetrné výrobky. Nové prací prostředky ponesou název Feel Eco.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail