Jsou noční směny výhradně pro dělníky? Tento názor se pomalu stává minulostí. Dnes totiž začínají v noci stále více pracovat i "bílé límečky". Zákazníci díky rozvoji internetu standardně očekávají služby poskytované non-stop a také řada nových profesí se již nemusí vykonávat v běžné pracovní době.
Jsou noční směny výhradně pro dělníky? Tento názor se pomalu stává minulostí. Dnes totiž začínají v noci stále více pracovat i "bílé límečky". Zákazníci díky rozvoji internetu standardně očekávají služby poskytované non-stop a také řada nových profesí se již nemusí vykonávat v běžné pracovní době.
V USA například kancelářští pracovníci představují téměř polovinu z 25 milionů lidí, kteří pracují v noci. Nejde jen o lékaře nebo policisty. Tito pracovníci se v nočních hodinách věnují například účetnictví, přepisování dokumentů nebo vyřizování elektronické pošty. Podle dosavadních amerických výzkumů však nelze typického nočního úředníka jasně vymezit, protože jsou to lidé obou pohlaví a různých věkových kategorií. V žádném případě se nejdená o workoholiky, pouze o lidi, kterým jednoduše vyhovuje jiný životní styl.
Stává se, že zaměstnavatelé najímají určité zaměstnance na denní práci a oni sami se po čase rozhodnou pracovat v noci, dá-li k tomu firma svolení. Tato možnost volby je vnímána jako určitý bonus. Noční zaměstnanci spatřují výhodu své práce ve větší flexibilitě a v tom, že pak mají celý den pro sebe. Přínosná je například pro pracující rodiče, kteří si mohou vybírat směny tak, aby vždy jeden z nich byl s dětmi.
Lidé pracující v noci mají oproti ostatním více volného času. Většina z nich totiž ve dne prospí kratší dobu než běžní zaměstnanci v noci. Tento aspekt je však nutno brát s rezervou - je prokázáno, že nedostatek spánku poškozuje pozornost, paměť a dokonce schopnost řídit vozidla. Nespornou výhodou nočních pracovníků ale je, že netráví dlouhé hodiny večer sledováním televize před spaním - možná i proto, že v době jejich ukládání k spánku nic kloudného nenaladí. Noční ptáci mají navíc výhodu nakupování ve všední dny dopoledne. Psychologové dále uvádějí, že v noční práci lidem vyhovuje menší kolektiv, volnější, přátelštější vztahy, větší klid na soustředění a méně rušivých vlivů. Významnou roli hraje i jednodušší a rychlejší doprava mimo špičku. Každá mince má však rub i líc - noční práce rozhodně není pro každého. Měli by ji vykonávat pouze lidé, kteří nemají problémy se změnou svého časového rozvrhu a nevadí jim pracovat bez kolegů či nadřízených. Noční práce může po nějaké době začít negativně působit na psychiku i fyzickou kondici. Někteří lidé pracující v noci jsou náchylnější k nemocem, protože životní rytmus jejich organismu neodpovídá přírodnímu.
Různá pracovní doba může mít vliv i na partnerské vztahy. Partneři se mohou kvůli noční práci jednoho z nich začít doma míjet a vytvářet si odlišné kruhy přátel. Máte-li sami problém s nevhodně nastavenou pracovní dobou, neházejte hned flintu do žita. Pokud vaše společnost pružnou pracovní dobu sama nenabízí, zajděte za šéfem. Vysvětlete mu, jak by změna režimu zvýšila vaši produktivitu. Pokud vám šéf umožní přímo noční směny, nebo třeba jen začít pracovat později nebo odcházet dříve, nezapomínejte, že jste stále týmový hráč. Nenechte kolegy váznout, čekat na něco, na čem jsou závislí. Dodržujte termíny a komunikujte. Dopředu však počítejte s tím, že budete nuceni dělat výjimky - třeba se účastnit firemních porad, které mohou připadnout na 8 hodin ráno.
Je-li pro vás pevná pracovní doba v režimu 9 - 17 trýzní, možná bude lepší zvolit si jiný obor - v některých podnicích a odvětvích zkrátka pružná pracovní doba není možná. Pokud je tento problém pro vaše štěstí a zdraví rozhodující, raději si najděte práci jinde.
Ing. Jiří Hynek, Ph.D., Fakulta aplikovaných věd, ZČU
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.