Noční dohled na školním výletě

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Mám dotaz týkající se vícedenního školního výletu, resp. odpovědnosti jednotlivých pracovníků. Ředitelka školy rozhodla, že na výlet pojede 16 žáků ze 6. třídy ZŠ a celkem dva pedagogové. Jeden z pedagogů bude zastávat funkci vedoucího a zároveň bude zdravotníkem, druhý jede jako dozor. Noční dozor budou vykonávat právě tito dva pedagogové, a to tak, že se budou střídat v pravidelných intervalech. Zajímalo by mě, jestli má ředitel právo vydat takový pokyn, neboť vyučující si nebudou moci odpočinout.

Z toho bych neměla starost, to je běžná praxe všech škol vysílat děti na mimoškolní akce. Podle § 31 občanského zákoníku se má za to, že každý nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku. Žáci 6. třídy jsou 12letí nezletilci a nejsou to mimina. Dohled nad žáky neznamená jejich nepřetržité sledování. U žáků 6. třídy se předpokládá, že znají základní zásady bezpečnosti (zejména třeba dopravní) a že umí pečovat o svoji vlastní bezpečnost (že ví, kde jsou meze toho, aby nedošlo k úrazu).

Je třeba, aby žáci byli řádně poučeni, že mají paní učitelku vzbudit, pokud je například v noci bude bolet břicho. Rozhodně ale dohled nad žáky není jejich nepřetržité sledování. Učitelka zkontroluje, že všechny děti spí a například jednou v noci (podobně jako je tomu například v nemocnicích) zkontroluje, že je vše v pořádku. To se pak mohou s kolegyní střídat, že jednu noc o půlnoci kontroluje jedna a další druhá. Žádný další problém bych ale v tomto případě neviděla. Nakonec je třeba vidět i bezpečnost a ochranu zdraví při práci učitelek. Pokud má učitelka celý den pracovat s žáky, pak musí být i ona odpočatá a nemůže po ní nikdo chtít, aby celou noc seděla u dětí a hlídala je.

Autor článku: 

Komentáře

Na školním výletě

08.04.2019 - 14:17 Josef Polách
paní doktorka zřejmě jako pedagogický dozor ještě nebyla. Představa, že děcka zalezou a usnou je kouzelně naivní a úsměvná. Nanejvýš budou chvíli předstírat, že spí, pak se svolají a začne v lepším případě mejdan, v jiném třeba postelové radovánky. Vždyť to je právě to, nač se děcka nejvíce těší. Co cesta, navštívené skvosty přírodní, historické či architektonické... Koho to zajímá? Noční život bez rodičů ve společnosti stejně postižených. Kvůli tomu se přece jede na výlet. A co pak bude následovat ze strany rodičů a vedení ať už oprávněně nebo nespravedlivě? A kdo za to bude opliváván a popotahován? Kdo to odnese? Nepletete se. Bude to právě pedagogický dozor. Hezký den a spoustu krásných, radostných a těhotenstvím mladistvých nekončících výletů:-) Josef

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail