Nevhodné ochranné brýle

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Ing. Karel Škréta.

Od zaměstnavatele máme přidělené ochranné brýle. Brýle jsou obyčejné plastové, tříští světlo a dost často po směně bolí hlava. Neměly by být minimálně z tvrzeného skla, aby se napoškrábaly a byly opravdu ochranou a ne překážkou?

Povinností zaměstnavatele je, aby poskytoval zaměstnancům potřebné osobní ochranné pracovní prostředky. Pokud nařídil nošení ochranných brýlí, existuje zřejmě při vaší práci riziko ohrožení zraku, které nelze plně odstranit. Ochranné brýle musejí mít potřebné ochranné vlastnosti. Materiál, z něhož by měly být vyrobeny, však není předepsán. Mohou tedy být i plastové, ale i takové brýle musejí být dostatečně pohodlné při nošení.

Výrobce musí v návodu dodávaném s brýlemi uvést například jejich optickou třídu. Zorníky totiž mohou mít určitou lámavost, která je dána výrobními odchylkami. Existují tři optické třídy. Zorníky zařazené do třídy 3 jsou určeny pouze pro krátkodobé nošení, při celodenním používání je potřebné používat zorníky třídy 1.

S brýlemi, zejména plastovými, je však potřeba také správně zacházet. V žádném případě se nesmějí pokládat na zorníky, které se snadno poškrábou. Povrch zorníků se může poškrábat i při nevhodném čištění – správný způsob by měl výrobce doporučit v návodu. Dbát je potřeba také na správné ukládání brýlí při jejich nepoužívání, také zde je nebezpečí poškození povrchu zorníků.

Pokud zaměstnavatel nařídí celodenní nošení ochranných brýlí, měl by také pravidelně kontrolovat jejich nošení a vyhodnocovat reakce zaměstnanců. V případě problémů by se měli zaměstnanci podrobit vyšetření zraku u očního lékaře.

Problematika ochrany zraku je zpracována v ČSN CR 13464 Směrnice pro výběr, používání a údržbu pracovních prostředků k ochraně očí a obličeje.

Autor článku: 

Komentáře

Nevhodné ochranné brýle

22.01.2017 - 17:04 Robert Šišma
Dobrý den, Ředitel nejmenované firmy ve které je asi 400 zaměstnanců nutí své zaměstnance nosit plastové brýle po dobu celé praconí směny bezohledů na přestávku.Více jak 50%těchto zaměstnaců si stěžuje na zhoršení zraku a brýle nosit odmítají.Ředitel firmy je však neústupný a ohranuje se bezpečností práce,a vyhrožuje zaměstnancům poud brýle nosit nebudou rozváže s ními pracovní poměr.Z naší strany je jasné že na daném pracovišti tyto ochrané pomůcky potřebné nejsou,ale je si toho určitě vědom i ředitel firmy.Chceme na firmu podat trestní oznámení za úmyslné poškozování zdraví zaměstnanců ze strany zaměstnavatele.Chceme se taktéž zeptat jestli existuje soudní znalec který posoudí jestli se zaměstnavatel dopouští neprávních úkonů. Děkuji za odpověd.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail