Neustálý tlak na výkon generuje bolesti zad

Zdroj: 

S bolestí zad se setká až 80–85 % lidí. Pokud vás přepadne, pomůže suchý teplý zábal. Bolesti zad se můžeme vyvarovat rozumným pracovním tempem, správným sezením a přiměřenou pohybovou aktivitou.

Baví mě chodit na školení a semináře vedené kolegy. V úvodu jednoho z nich lektor místo zbytečné omáčky vpálil do našich řad jednoduchý a zcela zásadní dotaz: „Bolela vás někdy záda? Je to běžné, že?“ Netradiční úvod naprosto bez skrupulí mě zaujal natolik, že si celé školení pamatuji dodnes. A tehdy jsem si začala uvědomovat, že s bolestí v zádech se opravdu setká 80 až 85 % lidí. A možná s největší pravděpodobností my všichni. Ruku na srdce. Je mezi vámi čtenáři někdo, koho bolest v zádech alespoň jednou v životě nesužovala?

Proč vlastně vzniká bolest a jak s ní pracovat?

Bolest je vztyčeným ukazováčkem, ale dokázat ji nemůžete. Ano, přesně takto bolest ve zkratce definuje slovník. A to jako nepříjemný smyslový a emoční zážitek (bolest na duši i na těle) spojený se skutečným či potenciálním poškozením tkáně s cílem vás varovat a nemožností ji objektivně změřit a dokázat. Zajímavostí je, že vnímání bolesti se u mužů a žen liší. Výsledky dlouholetého výzkumu dokazují, že muži vnímají více fyzickou bolest a ženy ji vnímají více emocionálně.

Ignoruješ stopku, budeš trpět!

Nejčastějším zdrojem bolesti je pohybová soustava a to především proto, že je vám umožněno ji zcela ovládat vůlí. V době zaměřené na výkon jí nakládáte, co se dá. Trvalé přetížení spouští ochrannou reakci – bolest. A to přesně tak dlouho a tak často, jak macešsky se k tělu chováte.

Akutní bolest vás většinou přepadne bez varování, nečekaně. Otočíte se za hezkou sukní, zvednete dítko z pískoviště a buch... máte ji. Nepříjemnou a pichlavou bolest. Neotočíte se ani doprava ani doleva. Nastupování do auta je hodno výkonu cirkusového akrobata. Nesoustředíte se, nespíte a je vám zima.

Horká vana je většinou posledním hřebíčkem do rakve

První, co mnohé z vás napadne je aplikace tepla. Toužíte se ohřát a tu zatracenou bolest rozpustit. Napouštíte vrchovatou vanu horké vody a na chvíli si opravdu ulevujete. Ale dost možná, že z té horké vany už nevylezete nebo se do dalšího rána vyloženě profňukáte.

Pravdou totiž je, že „mokré“ teplo uvolní svalové napětí celého těla (v tom jste se nemýlili), povrchové i hluboké svaly. A v tom je právě kámen úrazu. Zrelaxuje i ty svalové skupiny, která mají v ten moment bolavý úsek páteře podržet, aby se dále nepoškozoval.

„KáPéZetka“ akutní bolesti v zádech

Když už vás akutní bolest dostane do kolen, na místě je zcela určitě klid. Bolavý úsek páteře zpevněte – uvažte si pevně svetr kolem pasu nebo použijte bederní pás. Krční páteř fixujte šátkem, krčním límcem a to zejména v noci.

Na horkou vanu zapomeňte a zahřejte se suchým teplým zábalem. Elektrická poduška, nahřívací polštářek postižené místo prohřeje a uvolní povrchové svaly. Klidový režim aplikujte až do odeznění akutní fáze bolestí. A potom začněte systematicky pracovat na tom, aby se vracely co možná nejméně.

Rozumným pracovním tempem počínaje, přes správný sed až po přiměřenou pohybovou aktivitu.

Vyzkoušejte si správné sezení a protáhněte se.

Správné sezení:

Nastavte si výšku židle tak, abyste kolena měli níž než kyčle. Posaďte se doprostřed židle, neopírejte se o zádovou opěrku a neseďte na samém okraji židle. Dolní končetiny si dejte na šířku boků. Chodidla postavte celou plochou na zem tak, aby malíkové hrany byly paralelně. Kolena držte na šířku boků. Napřimujte záda. Seďte přímo na sedacích hrbolech, pánev naklopte mírně dopředu. Ramena stahujte od uší dolů, napínejte lokty, roztahujte prsty na rukou a jejich konečky přibližujte k podlaze. Stále stahujte ramena, lopatky rolujte do zadních kapes a oddalujte je od sebe spolu s pocitem širokého hrudníku. Zasuňte bradu a vytáhněte se za temenem hlavy. Dívejte se před sebe, dýchejte. Chodidla zatlačte do země. Vydržte 10 vteřin, pak na 5 vteřin napětí v těle povolte a nácvik správného sedu opakujte 3x za sebou (obr. č.1).

 

Obrázek 1            Obrázek 2

Narovnejte se, propleťte prsty na rukou před sebou, vytáčejte dlaně směrem ke kolenům, napínejte lokty a natažené horní končetiny zvedejte nad hlavu. V krajní poloze lokty přibližujte k sobě a zápěstí oddalujte od sebe. Protáhněte tělo od pasu nahoru po bočních stranách trupu, ale neprohýbejte se příliš v bedrech. Dýchejte volně. Natažené horní končetiny vracejte zpět a vyměňte propletení rukou a cvik zopakujte ještě jednou (obr. č. 2).

Autorka je fyzioterapeutka.

Autor článku: 

Komentáře

Správné sezení u počítače

01.03.2017 - 15:09 Tomáš Neugebauer
V článku je správné sezení nějak sloučeno s cvičením, proto doplňuji správné sezení u počítače, jakož i cviky k počítači. http://bozppo-neu.cz/?page_id=1514 http://bozppo-neu.cz/?page_id=455

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail