NAPO opět v akci. Tentokrát na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně

Zdroj: 

Mezinárodní strojírenský veletrh, který je považován za nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, se konal ve dnech 8. - 12. 11. 2021. Jako již tradičně na známých veletrzích v České republice zde opět nechyběl společný výstavní stánek Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, Ministerstva práce a sociálních věcí a Státního úřadu inspekce práce. Focal Point pro BOZP pro účast ve výstavním stánku zvolil téma NAPO pro učitele pomáhá nejen pedagogům.

Podobně jako na jiných veletrzích i zde početnou skupinu návštěvníků tvoří takzvaní sběratelé všeho, co by se mohlo nějak hodit. Na našem stánku za vyplnění krátkého kvízu jsou k dostání tužky, klíčenky, svítící pásky, dezinfekce, antistresové míčky atd. Máme nachystané i látkové roušky, ale ty raději nevytahujeme, když nyní již není možné je používat.

Jen málokoho zajímá vyhodnocení kvízu, ale to nevadí. Jde o to zjistit, jestli lidé znají postavičku Napo, která zábavným způsobem poučuje o bezpečnosti práce. O to víc nám dělají radost ti, kteří mají opravdový zájem. Předáváme materiály k tématu aktuální kampaně Evropské agentury pro BOZP Zdravé pracoviště si posvítí na fyzickou zátěž, o projektu OiRA nebo různé publikace vydané Výzkumným ústavem bezpečnosti práce. Všechny je můžete získat také zde.

Zájem ze strany studentů, většinou ze středních průmyslových škol nebo učilišť, nás obzvláště těší. Jeden z nich se podivuje nad tím, jak mu Napo mohl uniknout. Že to musí být jistě něco nového. Přesvědčujeme se tedy, že nabízet DVD s Napem stále není zbytečné, protože většina náhodných kolemjdoucích okolo našeho stánku o něm dosud neměla tušení. Jsou překvapeni množstvím jazyků v odpovědi na otázku v kvízu: V kolika jazycích jsou v současnosti materiály z projektu NAPO pro učitele dostupné? Správně je 19 jazyků, ale někteří vybírají odpověď, že jsou dostupné pouze v esperantu.

Nevíme, kde DVD s touto oblíbenou animovanou postavičkou skončí, ale věříme, že studenti splní svůj slib předat materiály svým profesorům, kteří je budou využívat v rámci poučování o BOZP při praktických činnostech. 

Nyní krátká exkurze do historie Napa pro ty, kteří ho ještě neznají.

Hlavním posláním Napa a jeho přátel je upoutat pozornost na otázky BOZP odlehčenou formou pomocí svého elánu, zábavných příběhů a smyslu pro humor. „Bezpečnost s úsměvem“ – to je Napův příspěvek k bezpečnějším, zdravějším a lepším pracovištím. Konsorcium pro filmy o Napovi vzniklo na základě Evropského roku bezpečnosti a ochrany zdraví 1992–1993 a evropských filmových festivalů, které pořádala Evropská komise. První film, Příběh nejlepšího značení (Best Signs Story), byl uveden na filmovém festivalu EU v Edinburghu v roce 1998 a získal ocenění na světovém kongresu v Sao Paulu v roce 1999 a na národních filmových festivalech ve Francii a v Německu. V roce 2003 vyjádřila Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci v Bilbau zájem o výrobu třetího filmu pro podporu evropského týdne na téma nebezpečných látek. S konsorciem byla uzavřena dohoda, která umožnila agentuře distribuovat originální kopie filmu všem členským a kandidátským státům a zemím ESVO (zdroj: https://www.napofilm.net/cs/about-napo/napo-story).

Od té doby vznikla řada filmů - Napo pro učitele; Napo a bezpečnost na staveništi; Napo a práce ve výškách; Napo ve filmu posviťme si na břemena - 2021; Napo pracuje na dálku, aby zastavil pandemii; Napo pomáhá v boji proti pandemii a další.

Tak ať se vám stále líbí.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail