Náhrada za nadstandardní OOPP při skončení pracovního poměru

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Na základě vyhodnocení rizik musí naši zaměstnanci nosit po celou dobu výkonu práce ochranné brýle. Zaměstnancům, kteří nosí dioptrické brýle, jsou poskytovány ochranné krycí brýle určené k nošení přes brýle dioptrické. Mnohým však toto nevyhovuje, tudíž zaměstnavatel nechal na své náklady zhotovit "jako nadstandard" speciální ochranné bezpečnostní dioptrické brýle. Jak je to však v případě ukončení pracovního poměru? Můžeme požadovat po zaměstnanci částečnou úhradu těchto nadstandardních brýlí? Po uplynutí dvou let záruky od výrobce jsou automaticky majetkem zaměstnance, ale jde nám o toto dvouleté období. Podotýkám, že zaměstnanci s tím nemají problém. Při převzetí brýlí podepsali, že souhlasí s úhradou.

I sebelepší ochranné dioptrické brýle poskytnuté zaměstnavatelem jako osobní ochranný pracovní prostředek jsou prostředkem individuální ochrany před možnými riziky způsobenými výkonem práce. Platí obecná zásada, že zaměstnavatel nese veškeré náklady na zajištění BOZP (§ 101 zákoníku práce) a také zaměstnavatel si to odečítá z daní. Proto rámcová směrnice o BOZP (směrnice 89/391/EHS) výslovně stanoví, že náklady na BOZP nesmí být přenášeny na zaměstnance.

Proto také všechny osobní ochranné pracovní prostředky, včetně mycích a čisticích prostředků (např. ručníky) jsou majetkem zaměstnavatele a po skončení jejich životnosti, nebo když ztratí svoji ochrannou funkci (poškodí se, oblečení se potrhá apod.), jsou stále majetkem zaměstnavatele a ten si sám rozhodne, co s nimi udělá. Tuto otázku jsme již před lety řešili v souvislosti s ochrannými oděvy a myslím, že s brýlemi, které jsou určeny výhradně pro konkrétního zaměstnance, je situace obdobná. Někteří zaměstnavatelé nechávají zaměstnancům například montérky a ostatní ochranné oděvy (také často ručníky) zadarmo. Někteří za to vyžadují „drobný peníz“, někteří chtějí, aby zaměstnanci oděvy vraceli, a pak je odevzdávají do sběrných surovin apod. Všechny tyto způsoby jsou možné. Proto záleží výslovně na vaší dohodě se zaměstnancem. Pokud zaměstnanec nebude chtít nic uhradit, je to váš majetek, byť pro další zaměstnance jako osobní ochranný pracovní prostředek nepoužitelný.

Autor článku: 

Komentáře

Může tedy uzavřít

13.04.2015 - 16:51 Filip Stach
Může tedy uzavřít zaměstnavatel se zaměstnancem dohodu o odkoupení užitých OOPP při ukončení pracovního poměru??? Jak tedy řešit problematiku při ukončení pracovního poměru při ukončení ve zkušební době??

Re:

13.04.2015 - 17:16 Tomáš Neugebauer
Ano, zaměstnavatel může se zaměstnancem uzavřít dohodu. Musí se však opravdu jednat o vzájemnou dohodu, tedy na odkoupení mají zájem oba, nikoliv pouze zaměstnavatel. To platí i pro zkušební dobu. Pokud odcházející zaměstnanec nemá zájem o pracovní obuv, která mu byla poskytnuta jako OOPP, zaměstnavatel nemá nárok mu ji odprodat.

Dobrý den,ráda bych se

03.06.2016 - 13:49 Katka Cíglerová
Dobrý den,ráda bych se zeptala na jednu věc.Nastoupila jsem do nového zaměstnání (zdravotnictví),kde jsem dostala OPP-oděv a obuv.Ve zkušební době jsem pracovní poměr ukončila s tim že boty a oděv vrátim,ale Zamestnavatel po mně požaduje nyní zaplatit poměrnou část ceny za obuv.V pracovní smlouvě o tom zmínka neni,poslaly my dokument že jsem podepisovala v den nástupu papir kde je napsano že v připadě ukončení pracovního poměru se zavazuji svým podpisem že odevzdám veškeré zapůjčené OPP-oděvy a obuv (obuv se z hygienyckých důvodu nevrací,pracovník uhradí poměrnou část ceny).Souhlasím s vrácením,ale nesouhlasím s uhradou,jelikož opotřebení je přirozeným důsledkem vykonávání práce.Jak tedy postupovat a mají na to právo??.Děkuji S pozdravem

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail