Musí mít svářeči svářečský průkaz?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděl Vlastimil Šponer ze zkušební organizace UNO Praha.

Kolegové by rádi svařovali, na což potřebují svářečský průkaz. Ten ale nemají. Přišli nyní s variantou nákupu - navařovačky. S tím, že když to není svářečka, tak průkaz nepotřebují. Mně ale přijde, že i navařovačka pořád taví kov pomocí elektřiny pod ochrannou atmosférou, a tedy je to pořád svařování. Chtěl bych se zeptat, protože jsem toto nikdy neřešil, potřebují, nebo nepotřebují svářečský průkaz? Skutečně název zařízení zruší platnost předpisů pro svařování?

Navařování je jedna z metod svařování a spadá tudíž pod legislativu svařování. V tom případě je nutné mít kvalifikaci minimálně dle ČSN 05 0705 Zaškolení pracovníků a základní kurzy svářečů, tj. Osvědčení o zkoušce a Průkaz odborné kvalifikace svářeče, kde jsou zapsány platné zkoušky a lékařská potvrzení o zdravotní způsobilosti ke svařování dle ČSN 05 0601 Zváranie. Bezpečnostné ustanovenia pre zváranie kovov. Prevádzka. 

Je pravdou, že Průkaz odborné kvalifikace je informativní dokument a je na dobrovolnosti svářeče udržovat jej v aktuálním stavu. Slouží pro státní dozorčí orgány, hlavně jeho 3. část, kde je zapisováno pověření ke svařování, a 6. část, kde jsou zápisy o zdravotní způsobilosti svařovat. 

Rozhodujícími doklady o kvalifikaci jsou Osvědčení a/nebo Mezinárodní certifikát dle ČSN EN ISO 9606-1 Zkoušky svářečů - Tavné svařování - Část 1: Oceli aj.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail