Mám nemoc z povolání?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Jsem diabetička a pracovala jsem jako zdravotní sestra na JIP (následná intenzivní péče). Během velmi náročné práce na tomto oddělení mi byly zjištěny komplikace diabetu, konkrétně pokročilé oční komplikace (diabetická retinopatie) s nutností operací, které jsem prodělala a nyní mě čekají další. Lékaři mi do lékařské zprávy napsali, že je nutné změnit povolání. Také je ve zprávě psáno, že k rozvoji došlo v době, kdy jsem pracovala na daném oddělení. Dále nemohu pracovat jako zdravotní sestra, pravděpodobně oslepnu, a tak mi hrozí, že budu muset pobírat invalidní důchod. Chtěla jsem se zeptat, zda se v tomto případě jedná o nemoc z povolání. Protože k rozvoji komplikací dle zpráv došlo vlivem fyzické a psychické námahy, které jsem byla vystavována. Nevím, zda jsem seznamu nemocí z povolání porozuměla správně.

Otázku, zda má Vaše nemoc příčinu ve výkonu povolání, Vám nemůže zodpovědět právník, ale výhradně jen lékaři. V dotaze uvádíte, že lékaři Vám do zprávy napsali, že je nutné změnit povolání. Zde je důležité, jaký lékař Vám to napsal. Rozhodující pro posouzení Vašeho zdravotního stavu ve vazbě na výkon Vašeho povolání je výhradně jen lékař pracovnělékařské péče Vašeho zaměstnavatele.

Z dotazu také vyplývá, že jste asi v pracovní neschopnosti, takže je dost času a je třeba především vyčkat, jak se Váš zdravotní stav ustálí, až bude po všech operacích. Až bude ukončena Vaše pracovní neschopnost, pak bude třeba, aby Vás zaměstnavatel vyslal na mimořádnou prohlídku k lékaři pracovnělékařské péče. Dokonce v případě, že byste byla práce neschopná déle než 6 měsíců, pak má zaměstnavatel přímo povinnost Vás na tuto prohlídku vyslat (§ 12 vyhl. č. 79/2013 Sb.). Jinak zaměstnanec má právo o mimořádnou prohlídku požádat a zaměstnavatel je povinen jej na ni vyslat.

Váš zdravotní stav a možnosti Vaší další práce můžete konzultovat jen a jen s lékařem pracovnělékařské péče Vašeho zaměstnavatele. Ten také na základě Vašich zpráv od odborných lékařů posoudí (se znalostí Vašeho pracoviště a Vašeho povolání), jakou práci budete moci do budoucna vykonávat. Podle mého názoru (znovu opakuji -  nejsem lékař!) nemoc z povolání způsobená poškozením zraku neexistuje (viz nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání, ve znění pozdějších předpisů), ale i v tomto směru by bylo rozhodující slovo lékaře pracovnělékařské péče, protože ten vysílá zaměstnance na kliniku nemocí z povolání.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail