Mám nárok na placené volno při darování krve?

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Mám problém se zaměstnavatelem, který mi nechce proplatit volno na darování krve, že prý to dává ze svého a nebude mě sponzorovat. Mám na placené volno nárok?

K tomu asi tolik. Samozřejmě máte právo na náhradu mzdy z titulu překážky v práci z důvodu obecného zájmu – tzv. jiného úkonu v obecném zájmu. Podle ustanovení § 203 odst. 2 písm. d) má každý zaměstnanec právo na pracovní volno pro jiný úkon v obecném zájmu, také k činnosti dárce při odběru krve a při aferéze. V tomto případě přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru. Pokud na cestu k odběru, na odběr a cestu zpět nestačí 24 hodin, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za prokázanou nezbytně nutnou další dobu, pokud zasahuje do pracovní doby. Nedojde-li k odběru, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.

Já mohu jen konstatovat, že na uvedené volno i náhradu mzdy máte právo a že byste mohl toto své právo uplatnit např. i soudní cestou, i když asi tak neučiníte v zájmu zachování pracovního poměru.

Autor článku: 

Komentáře

darcovstvy krve

11.01.2008 - 00:07 lubos
CHci jet darovat krev cez pracovny dobu v pondeli,protoze v koline to de len v pondeli.na darovani nejsem vyzvan,jedu ze sve vlastni vule.ale muj zamestnavatel mi to nechce umoznit,pri mam volny i pondelky.mam jet ve s vem volnu.tvrdi mi ze to je takhle postaveno v zakonu.kdyz je vicesmenny provoz,mam moznost jet ve svem volnu.

Nárok na volno při darování krve

06.12.2018 - 12:32 Kristýna Šetinová
Dobrý den, chci se zeptat, zda mám nárok na vyplacení od zaměstnavatele, jestliže chodím darovat krev ve svém volném čase. Pracuji jako zdravotní sestra, máme dlouhodobý plán. Zaměstnavatel mi to nechce proplatit, protože v daný den mám v dlouhodobém plánu volno. Prý kdybych tam měla službu,tak ano. Ale to bych byla přece v práci. Přijde mi to jako nesmysl... Děkuji za odpověď Šetinová

Nárok na stravenku od zaměstnavatele

10.01.2023 - 13:40 Kenan Belkan
Dobrý den, chci se zeptat mám nárok na stravenku v den odběru od zaměstnavatele? Po odběru vždy trvá na tom že chce daný den potvrzení takže jedu do zaměstnání a chci využít jídelnu ale není mě údajně povolená ani sleva na dotovaný oběd ani na stravenku. Děkuji za vaši odpověď

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail