Mám nárok na bezpečnostní přestávky a příplatek v "horkém" nepřetržitém provozu?

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Kdy a za jakých podmínek a v jaké délce má pracovník nárok na bezpečnostní přestávku v tzv."horkém" provozu ve slévárně kovů? Pracuji ve 12hodinovém nepřetržitém provozu, mám tedy také nárok na příplatek za nepřetržitý provoz?

Vaše otázka je složitější. To není otázka jen  tzv. bezpečnostních přestávek jako mají např. řidiči po 4,5 hodinách řízení. V horkém provozu jde o tzv. dlouhodobě a krátkodobě únosnou pracovní tepelnou zátěž. Podle ustanovení § 4 odst. 2 nařízení vlády č. 178/2001 Sb., kterým se  stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci, ve znění pozdějších předpisů, platí, že na pracovištích, kde jsou překračovány hodnoty přípustných mikroklimatických podmínek v důsledku tepelné zátěže z technologických zdrojů, a na ostatních pracovištích za mimořádně teplých dnů musí být doba výkonu práce upravena tak, aby nebyly překračovány hodnoty dlouhodobě a krátkodobě únosné pracovně tepelné zátěže. Tyto hodnoty a doby výkonu práce jsou upraveny v části B přílohy č. 1 k tomuto nařízení. Dlouhodobě únosná pracovně tepelná zátěž je limitována množstvím vody ztracené potem a dýcháním a to se musí zjistit hygienickým měřením. Podle toho se pak stanoví hodnoty dlouhodobě únosné pracovně tepelné zátěže a ty jsou uvedeny v tabulce č. 4. Váš zaměstnavatel tedy musí mít zjištěno podle teploty prostředí, v kterém pracujete, podle sálání technologických zařízení a především podle vašeho energetického výdeje vaši dlouhodobou a krátkodobě únosnou tepelnou zátěž. Podle toho pak vám musí stanovit, po jak dlouhé době máte práci přerušit, kolik ochranných nápojů vám poskytne atd.  Pokud to zaměstnavatel nemá stanoveno, pak doporučuji se obrátit na příslušné územní pracoviště krajské hygienické stanice (bývalou okresní hygienickou stanici) a požádat je, aby vám provedli příslušná měření.

Pokud se týká příplatku, tak příplatek za nepřetržitý provoz není. Zákoník práce zná příplatek za práci přesčas, za práci ve svátek, za práci v noci, za práci v sobotu a neděli a za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí. Jinak ale zákoník práce je postaven na principu liberalizace, takže není vyloučeno, aby zaměstnavatel poskytoval zaměstnancům pracujícím v nepřetržitém provozu příplatek. Podle ustanovení § 117 zákoníku práce platí, že za dobu práce ve ztíženém pracovním prostředí přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek. Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí činí nejméně 10 % částky minimální mzdy. Podle nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, platí, že ztíženým pracovním prostředím je mimo jiné pracovní prostředí, ve kterém jsou překračovány hodnoty přípustných mikroklimatických podmínek stanovené zvláštním právním předpisem a ani při používání dostupných použitelných osobních ochranných pracovních prostředků a úpravy režimu práce nelze vyloučit poškození zdraví. To je však práce v nevyhovujících mikroklimatických podmínkách, která je podle vyhlášky č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli zařazena do kategorie třetí a čtvrté. Podle této vyhlášky se do třetí kategorie zařazuje práce vykonávaná za podmínek, kdy nejsou dodržovány přípustné mikroklimatické podmínky stanovené zvláštním právním předpisem  a ochrana zdraví osob vyžaduje úpravu doby práce v rozsahu stanoveném zvláštním právním předpisem. Do čtvrté pracovní kategorie se zařazuje práce vykonávaná za podmínek, kdy jsou překračovány hodnoty přípustných mikroklimatických podmínek stanovených zvláštním právním předpisem  a ani při používání dostupných použitelných osobních ochranných pracovních prostředků a úpravy režimu práce nelze vyloučit poškození zdraví. Toto zařazení do kategorie musí mít váš zaměstnavatel také provedeno a musí vás s ním prokazatelně seznámit. Podle toho si pak zjistíte, jestli máte právo na příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí nebo ne.

Autor článku: 

Komentáře

Poznámky k tepelné zátěži

31.10.2007 - 09:45 Petr Markl
<P>Vážený tazateli,</P> <P>v praxi existuje poměrně dost pracovišť kde je velmi teplo z technologických zdrojů a toto teplo nelze nijak snadno technicky odstranit. Tak vznikají pracoviště s nadměrnou tepelnou zátěží (teď pomíjím práci venku v nadměrně teplých dnech). Slévárna (resp. některé ) bude s největší pravděpodobností jednou z nich, i když už jsem viděl automatizované tavení a lití, kde tepelná zátěž obsluhy&nbsp;není až takový problém.</P> <P>Podle nařízení vlády a v návaznosti na naměřené teplotě kulovým teploměrem a dalších naměřených hodnotách se stanoví, kolik minut za směnu můžete strávit v daném měřeném prostředí. Zbytek směny musíte strávit v prostorách bez této tepelné zátěže. To definuje i onu přestávku. Bohužel mnoho lidí má za to, že během bezpečnostní přestávky nemusí dělat nic. Nicméně bezpečnostní přestávka může vypadat tak, že budete zaměstnavatelem pověřen vykonávat práci, s níž nesouvisí nebezpečí tepelné zátěžě. To analogicky platí&nbsp;i o jiných nebezpečích (resp. rizikových faktorech).</P> <P>Bohužel jsem se také už mnohokrát setkal s případem, kdy zaměstnance mnohem více zajímaly příplatky než efektivní způsob ochrany jejich zdraví ... v Čechách poměrně normální přístup :-(</P> <P>Přeji hezký den</P> <P>Petr Markl<BR>konzultant BOZP<BR><A href="http://www.markl.cz">http://www.markl.cz</A><BR><A href="http://www.riscon.cz">http://www.riscon.cz</A><BR><BR></P>

Doplnění odpovědi JUDr. Dandové

06.11.2007 - 11:31 Věra Valášková
<P>Dobrý den všem,</P> <P>trochu mě mrzí, že JUDr. Dandová v podstatě moc&nbsp;tazateli nepomohla... a v&nbsp;textu odpovědi se jaksi schovalo to podstatné, že po srovnání příslušných textů obou právních předpisů (NV č. 567/2006 Sb a vyhl. č. 432/2003 Sb.) by se <U>příplatky měly vyplácet za vyhodnocenou tepelnou zátěž jen pro zaměstnance pracující v kategorii čtvrté</U>. Tato kategorie dokonce připouští možné poškození zdraví, přestože zaměstnavatel učiní veškerá dostupná a možná opatření k ochraně svých zaměstnanců.</P> <P>K tomu mi dovolte ještě připomenout, že kdysi existovaly tzv. důchodové kategorie... Pokud zaměstnanec pracoval v podmínkách, kdy bylo jeho zdraví opotřebováváno více, odcházel do důchodu dříve (horníci, pracující v extrémní tepelné zátěži...). Tyto "dřívější odchody do důchodu" byly zrušeny - vždyt jsme si přece všichni&nbsp;rovni! </P> <P>Věra Valášková</P>

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail