Má zaměstnavatel platit svátky, pokud na ně vyjde směna?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pracuji v restauraci jako servírka, střídáme s kolegyní, máme dlouhý a krátký týden. Zajímalo by nás, jak je to se státními svátky. Pokud na mě vyjde směna ve státní svátek a budu pracovat, jak bych to měla mít zaplaceno, když pracuji v nerovnoměrně rozložené pracovní době? Zaměstnavatel nám tvrdí, že máme volno v jiné dny a svátky nám neplatí. Má pravdu? A příplatky za práci o víkendech se nás v tomto případě také netýkají? A máme také nárok na pracovní oblečení a obuv ? Jak často a v jaké výši?

To není pravda, státní svátek je státní svátek a ten se obecně nepracuje, tato zásada platí pro všechny zaměstnance, ať pracují v rovnoměrně nebo nerovnoměrně rozvržené pracovní době, či v jiném režimu rozvržení pracovní doby. Ustanovení § 91 odst. 4 zákoníku práce, které umožňuje ve svátek zaměstnavateli nařídit zaměstnanci výkon prací, které je možno zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu, práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné ke střežení objektů zaměstnanců, je v podstatě výjimkou z pravidla, že ve svátek se nepracuje obecně. Pro tyto případy platí podle § 115 zákoníku práce, že za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Teprve v odstavci 2 citovaného ustanovení se umožňuje, aby se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodl na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna. To je totiž zcela opačný postup jako v případě práce přesčas, za práci přesčas přednostně přísluší příplatek a následně se umožňuje poskytnutí náhradního volna za práci přesčas.

U svátku, právě z důvodu, že svátek je svátek pro každého a ve svátek nemá pracovat nikdo, je dána přednost náhradnímu volnu a teprve pak náhradě mzdy. U svátku tedy platí, že v případě, když by Vám zaměstnavatel neposkytl náhradní volno, musí Vám svátek proplatit a k němu poskytnout příplatek ve výši 100% průměrného výdělku. Když by Vám zaměstnavatel neproplatil příplatek za práci ve svátek, tak je dokonce dán důvod pro okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56 zákoníku práce.

Pokud se týká OOPP, tak platí zásada, že zaměstnavatel musí mít vnitřní předpis, na jehož základě OOPP poskytuje. Tento vnitřní předpis by měl obsahovat zhodnocení rizik, v kterých pracujete, a jaká OOPP se Vám poskytují. Platí zásada, že OOPP musí chránit zaměstnance před riziky, proto také stanovit nějaký termín, že pracovní oděv se poskytuje jednou za rok nebo jednou za dva roky není zcela přesné, měl by se poskytovat  tehdy, když je to potřeba. Jaké OOPP by Vám měl zaměstnavatel poskytovat, si můžete zjistit v nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků. V otázce konkrétního poskytování OOPP se obraťte na Vaši osobu odborně způsobilou v prevenci rizik (bezpečnostního technika).

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail