Krční páteř vás dokáže odzbrojit

Zdroj: 

Nejen nevhodná poloha spánku či prudké otočení hlavy, ale hlavně špatné držení těla během dne dovedou vaši hlavu pěkně potrápit. Problémy s krční páteří trpí nejčastěji lidé se sedavým zaměstnáním.

Už zase mě bolí hlava. Vypiju litr vody, projdu se, kroutím krkem sem a tam, otáčím hlavou jako ruským kolem na Matějské pouti. Nic nezabírá. Asi jsem spala zase nějak nakřivo. No nic, práce nepočká. Zapiju růžovou pilulku a zaostřím zrak zpátky na blikající obrazovku. Všechny tyto problémy mají společného jmenovatele. Krční páteř.

A to je jen začátek. Brnění rukou, bolest šíje, ztuhnutí šíjového svalstva, závratě, motání hlavy, migréna...

Anatomické minimum

Krční páteř tvoří 7 obratlů, které drží hlavu a umožňují její otáčení a naklánění. Odshora se označují jako C1 - C7. Tvarově se od všech liší první obratel zvaný nosič (atlas) a druhý obratel zvaný čepovec (axis). Spolu zajišťují pohyb hlavy a jsou jako jediní spojeny čepem. Ostatní obratle jsou spojeny obratlovými těly s meziobratlovými ploténkami.

Na pohybu hlavy se podílí velké množství svalů - dlouhý sval krku, dlouhý sval hlavy, svaly kloněné a zdvihač hlavy. Na zadní straně pak hluboké šíjové svaly, sval polotrnový, řemenový a trapézový. Každý z nich dokáže při dlouhodobém přetížení člověku pěkně zavařit.

Jaký je rozsah vaší krční páteře?

Krční páteř je nejpohyblivější úsek páteře. Vyzkoušejte jaké pohyby zvládne bezbolestně ta vaše:

 • předozadní pohyby (předsunutí a zasunutí),
 • pohyby do předklonu a záklonu,
 • rotace podle svislé osy,
 • úklony.

Jak si “uhnat” strnulou krční páteř

Snad všichni máme tendenci držet hlavu předsunutou. Mimovědomě se tak přibližujeme k okolním vjemům. Představte si pohyb, který uděláte když:

... si chcete přivonět ke kytce,

... bystříte na text či obrázek (ať už v knize, na letáku či v počítači),

… nasloucháte hovoru,

... ochutnáváte lahůdku atd.

Předsunutá poloha hlavy znamená ohromnou zátěž pro hluboké svaly na zadní straně krku. Musí neustále pracovat, aby naše těžká hlava nepřepadávala dozadu. Při dlouhodobě špatné poloze může docházet k omezení cirkulace krve. Ano, to jsou přesně ty chvíle, kdy si mnete krk a konečně měníte pozici.

Ať už předsunujete hlavu z jakéhokoliv důvodu, děje se to nejméně stokrát za den. Postupem času se takové držení stává vadným stereotypem a podepisuje se na vaší páteři.

(Za)Chraňte si krk

Zatímco hrudní páteř se skrývá za stěnou hrudního koše a bederní páteř je v ochraně pánve, nekrytá krční páteř je nejzranitelnějším místem mechanické osy vašeho těla.

Akutní ústřel

Nejčastější poruchou krční páteře je akutní blokáda neboli tzv. akutní ústřel. Pacient je ztuhlý, trpí bolestí, která často vystřeluje k rameni či do záhlaví, a nutí ke strnulému držení hlavy. Zablokovaná páteř vyžaduje klid. Pro zmírnění bolesti můžete použít slabší léky proti bolesti a krční límec. Navštivte lékaře, který provede potřebná vyšetření, pomůže také návštěva fyzioterapeuta, který vám uvolní zablokované části a opatrně rozhýbe krk.

V ohrožení života

První dva krční obratle jsou spojeny s životně důležitými centry v prodloužené míše, která řídí základní životní funkce - dýchání a krevní oběh. Právě proto jsou lidé s poraněnou krční páteří bezprostředně ohrožení na životě.

Co prozradí zrcadlo

Říkáte si, že vás krční páteř nebolí? Nespadáte do skupiny ohrožených. Tak se přesvědčte. Stačí jeden náhodný pohled do zrcadla. Narovnejte své hrby a počítejte. Jak dlouho trvá, než svou hlavu zase vysunete vpřed novým vjemům?

Držení hlavy před tělem znamená odchylku od přirozeného zakřivení krční páteře. Nejvyšší krční obratle jsou v nepřirozeném záklonu a hrudní páteř reaguje vyhrbením. Přirozená esovitá křivka páteře se deformuje. 

Tělo se dysbalanci brání a hledá únikové cesty. Někdy, doslova pro udržení stability, páteř reaguje tvorbou výrůstků (osteofytů), které následně tlačí na nervy či arterie a působí další bolest.

Dejte své krční páteři dávku pohybu a vraťte ji trvale zpět do osy

Nastavte se do výchozí pozice:

 • Posaďte se na polovinu židle.
 • Napřimte páteř.
 • Uvolněte ramena směrem dolů od uší.
 • Mezi bradou a krkem udržujte pravý úhel.
 • Před každým cvikem nejprve lehce “prodlužte” šíji vytažením hlavy směrem vzhůru.

Cvik I

 • Pomalu otáčejte hlavou doprava, zpátky na střed a pomalu doleva.
 • Zavřete oči a pozorujte plynulý, pomalý pohyb.

Cvik II

 • Uklánějte hlavu vlevo a vpravo (neusilujte o velké rozsahy pohybu).
 • Povolte ramena od uší směrem dolů.

Cvik III

 • Představte si, že místo nosu máte tužku a malujte před sebou ležaté osmičky (je to malý a jemný rozsah pohybu).
 • Snažte se držet stále zhruba pravý úhel mezi bradou a krkem.

Vraťte pestrost a volnost pohybu nejen své krční páteři, ale celému tělu. Pojďte si s námi zacvičit z pohodlí domova.

http://www.mariezemankova.cz/

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail