Kancelář snů

Zdroj: 

Výzkumný ústav bezpečnosti práce přestavuje kancelář, jejíž ergonomické řešení je na světové úrovni.

 Fotografická příloha

Zvláštní poděkování:
     kancelář snů          logo_delso

Většina z nás tráví převážnou část své pracovní doby - tedy i třetinu života, za psacím stolem, nad klávesnicí počítače. Co to dělá s našimi zády, lokty, držením těla, to asi nikomu z vás nemusím připomínat. Přitom za mnohé mohou nesprávné návyky, nevhodný nábytek, špatné umístění počítače, rozvržení pracovní plochy. Ráda jsem proto přijala pozvání Mgr. Jaroslava Uzla ze střediska Oddělení bezpečnosti práce a pracovního prostředí (OBPPP) Výzkumného ústavu bezpečnosti práce do jeho kanceláře, která je vzorově zařízena podle ergonomických zásad.

Kancelář není příliš velká, má cca 16 metrů čtverečních. Hned při vstupu mě zaujalo barevné ladění prostoru a jeho členění na část pracovní a jednací kout. „Myslím, že při výběru zařízení kanceláře je velmi důležité to, aby se ten, kdo zde bude pracovat, cítil příjemně," řekl mi Jaroslav Uzel, „aby měl i prostor, třeba sebemenší, kde se může vést jednání s návštěvami nebo se na chvíli odreagovat od práce.

Pracovní část kanceláře představuje výškově stavitelný pracovní stůl ve tvaru písmene „L". Na delší straně „elka" je umístěn počítač. Tedy umístěn... Monitor je ukotven na pohyblivém hydraulickém ramenu, které umožňuje nejrůznější nastavení podle vykonávané práce tak, aby na monitor nesvítilo slunce, aby si pracovník mohl obrazovku přiblížit a přečíst údaje i zblízka. Klávesnice má vlastní držák, který je možné jednoduše ukrýt pod pracovní desku nebo jej nastavit na nejvhodnější pracovní výšku. Vlastní počítač je umístěn v závěsu pod pracovní deskou, kde je chráněn třeba před prachem a odkud je možné ho v případě potřeby lehce vysunout.

Zajímavým a důležitým doplňkem pracovního místa je masážní kolébka pro nohy. Jak říkají odborníci - je pro podporu správného držení těla při sezení užitečné, aby nohy byly podepřeny poněkud výše než je úroveň podlahy. Správné držení těla pomáhá snižovat namáhání a únavu nohou, zad a krku. Kolébka má protiskluzovou úpravu, ložiska po stranách základní desky nutí pracovníka k aktivnímu sezení. Podvědomý pohyb chodidel zaměstnává většinu svalů dolních částí nohou a podporuje žilní návrat krve k srdečnímu svalu. Základní deska, o kterou se opírají chodidla, je opatřena masážními válečky.

A musím se přiznat, že jsem se při prohlídce kanceláře zamilovala. Zamilovala jsem se do židle s obchodním názvem IQ, která se svému uživateli přizpůsobuje bez složitého ručního nastavování, zaručuje stálou oporu, rovnoměrné zatížení. Pět koleček zajišťuje stabilitu, krční opěrka předchází bolestem a namáhání krční páteře.

Nad pracovním stolem jsou zavěšené police na dokumenty a rozdělanou práci, na něž je možné pohodlně dosáhnout. Příjemné pracovní prostředí ovlivňuje i rozvržení osvětlovacích těles a celkové estetické řešení kanceláře.

Kancelář jejíž ergonomické řešení představuje světovou úroveň byla realizována začátkem roku 2001. Rozpočet se pohyboval okolo 160 000,- Kč. Jistě nejsou to malé peníze, ale taková léčba nemoci z povolání přijde zaměstnavatele mnohem dráž.

Chcete-li pomoci při ergonomickém řešení svého pracoviště, ve VÚBP vám rádi pomohou svými znalostmi a zkušenostmi.

 

 

 

(Pro časopis Personál č. 7-8 (2002) připravila mgr. Lenka Smrčková)

Fotografická příloha:

Pracoviště musí být provedeno a uspořádáno tak, aby okna a jiné otvory, průhledné či světlo propouštějící stěny a barevně světlé stěny nezpůsobovaly přímé oslnění a odrazy na obrazovkách. Okna musí být vybavena regulovatelnými žaluziemi k tlumení denního vnějšího světla. Pracoviště musí být plošně i prostorově řešeno tak, aby pracovníkovi umožňovalo snadný přístup, změnu pracovní polohy a střídání pohybů a volný pohyb na pracovišti. F1 ukazuje celkový pohled na místnost, barevné řešení, žaluzie na oknech, typy svítidel a nábytku. Kancelář by měla umožnit při pohledu od počítače zajímavý barevný obraz nebo pohled z okna (nejlépe do zeleně) jako psychickou a zrakovou úlevu a odpočinek.

 

Výška pracovní desky a prostor pro dolní končetiny musí umožňovat uživateli pohodlnou pracovní polohu. Rozměry desky stolu musí být zvoleny tak, aby bylo možné proměnlivé uspořádání obrazovky, klávesnice a dalších zařízení. Deska pracovního stolu a dalších zařízení musí být matné, aby na nich nevznikaly reflexy.

F1

 

Na obrazovce se nesmí vyskytovat závady, jako je kmitání, plavání či poskakování znaků, řádků, střídání jasů apod. Jas a kontrast mezi znaky a pozadím na obrazovce musí být snadno regulovatelný i vzhledem k okolním podmínkám. Obrazovka musí svou konstrukcí umožňovat posunutí, natáčení a naklánění podle potřeby uživatele. Musí být umístěna tak, aby na ní nevznikaly reflexy svítidel či z jiných zdrojů jako jsou okenní otvory, světlé stěny, nábytek apod. Vzdálenost obrazovky od očí pro obvyklé kancelářské práce nesmí být menší než 400 mm, jas obrazovky nesmí být menší než 35 cd/m2.

F2 ukazuje bližší pohled na pracovní místo se zobrazovací jednotkou. Monitor je na fotu umístěn příliš vysoko, nicméně jeho ukotvení na pohyblivém hydraulickém ramenu umožňuje pracovnici nastavení podle subjektivních pocitů a příslušných zásad. Rameno je tak prostředkem, aby na monitor nesvítilo slunce a umožňuje přiblížení obrazovky k pracovníkovi. Obrazovka má být umístěna přímo proti pracovníkovi (zabránění torzím páteře) ve vzdálenosti 40 až 70 cm. Horní hrana obrazovky má být nejvýše ve výšce očí.  V poslední době se začíná uplatňovat zapuštění monitoru do pracovní desky, čímž není třeba při psaní odbíhat očima z klávesnice na monitor a tím lze výrazně snížit únavu.

F2

 


F3, F4, F5 a F6 představují novou generaci kvalitních inteligentních židlí.

 

  F3

  F4

Sedák umožňuje optimální natáčení pletence pánevního, zádová i bederní opěrka vytváří správnou oprou pro páteřní partie. Konstrukce sedadla je stabilní s výškově nastavitelným sedákem. Zádová opěrka je stavitelná předozadně, výškově a úhlem sklonu. sedadlo je vybaveno samostatnou opěrkou hlavy výškově stavitelnou a  ergonomicky tvarovanou, takže pracovník nemusí sklánět ani zaklánět hlavu, čímž je páteř ve fyziologické poloze. Opěrky horních končetin se staví automaticky s celkovou úpravou sedadla. Použité materiály jsou snadno čistitelné a prodyšné.      

  F5

  F6

Řešení sedadla umožňuje jedním pohybem nastavení sklonu všech částí předozadně.

Klávesnice musí být oddělena od obrazovky, aby byla umožněno pracovníkovi zvolit si nejvhodnější pracovní pohyby a polohu. Volná plocha mezi předním okrajem desky stolu a spodní hranou klávesnice musí umožnit opření rukou (zápěstí). Povrch klávesnice musí být matný, aby na něm nevznikaly reflexy. Písmena, číslice a symboly na tlačítkách musí být dobře čitelné, kontrastní proti pozadí.  

 

Možnost opřít zápěstí omezuje jeho bolest. K tomu slouží opěrky zápěstí (jako součást klávesnice), klávesnice umístěná pod úrovní pod úrovní pracovní plochy na výsuvném držáku klávesnice a jeho ergonomicky tvarované hrany (F7, F8, F9).

 

 

 

F7

F8

F9

 

 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail