THE PROCESS OF RESEARCH RESULTS SHARING
Veronika Měrková
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., merkova@vubp-praha.cz
Abstrakt
Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i. (VÚBP), využívá bohatou škálu publikačních kanálů od webových stránek až po různorodé sociální sítě s cílem sdílení odborných poznatků z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) široké veřejnosti.
Klíčová slova: Výzkumný ústav bezpečnosti práce, VÚBP, bezpečnost a ochrana zdraví při práci, BOZP, média, sdílení informací, výzkum
Abstract
The Occupational Safety Research Institute (OSRI) uses a wide range of publication channels, from websites to various social networks, to share expert knowledge in the field of occupational safety and health (OSH) with the general public.
Keywords: Occupational Safety Research Institute, OSRI, occupational safety and health, OSH, media, information sharing, research
V dnešní době je proces sdílení výsledků výzkumu díky přístupu k internetu a digitálním médiím mnohem jednodušší než před dvaceti lety. Populace s přístupem k internetu tak může být díky webovým stránkám a zejména sociálním sítím aktuálně informována o našich výzkumných projektech a jejich výsledcích.
VÚBP zveřejňuje odborné znalosti z oblasti BOZP na webových stránkách, které spravuje a dále tyto informace publikuje a sdílí na sociálních sítích Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram a platformách Pinterest a YouTube.
Prvotním předpokladem celého procesu sběru a následného sdílení informací je součinnost zaměstnanců s odbornou knihovnou VÚBP prostřednictvím intranetového portálu E-knihovna či osobním kontaktem.
Výsledky výzkumu jsou poté nahlašovány do databáze RIV - Informačního systému vědy a výzkumu (IS VaVaI). U každého výsledku je v RIV evidován název a druh výsledku, případně i poddruh, pokud existuje, rok uplatnění, údaje o tvůrcích, údaje o předkladateli, návaznost výsledku na aktivity VaVaI. Uváděny jsou i další specifické údaje identifikující výsledek v závislosti na jeho druhu.
Zaměstnanci VÚBP jsou pravidelně informováni o těchto aktivitách prostřednictvím e-mailu a intranetové E-knihovny. Aktuální informace jsou též umístěny na nástěnkách v jednotlivých patrech VÚBP.
Odborná knihovna pravidelně zpracovává OKO – monitoring tisku a Current Contents, které jsou dostupné na portálu BOZPinfo.cz a na E-knihovně.
OKO – monitoring tisku – výběrová bibliografie článků z českých i zahraničních časopisů knihovny. Jednotlivé záznamy jsou opatřeny anotací a klíčovými slovy. Primární prameny je možno získat v knihovně k prezenčnímu studiu (viz Výpůjční služby) či prostřednictvím SAFE - digitálního archivu BOZP.
Current Contents – přehled obsahů aktuálně vydaných čísel zahraničních odborných časopisů (zpracovávány jsou časopisy Applied Ergonomics, Ergonomics, Human Factors, International Journal of Occupational Safety and Ergonomics, Journal of Safety Research, Process Safety and Environmental Protection).
Online katalog Tritius – zdroj informací o fondu knihovny VÚBP a o jednotlivých dokumentech.
Oborové rešerše – zpracované rešerše na žádaná témata.
Obr. 1: Proces sdílení výsledků výzkumu VÚBP
Webová stránka VÚBP – https://vubp.cz/
Oborový portál BOZPinfo – https://www.bozpinfo.cz/
Digitální archiv BOZP SAFE – https://safe.vubp.cz/
Průběžně budované úložiště monografií, periodik, časopiseckých článků, norem, právních předpisů ČR a EU, výzkumných zpráv, studentských prací a dalších dokumentů soustředěných v oborové knihovně BOZP.
Dokumenty typu právní předpis ČR a EU jsou zpřístupněny přes oborový portál BOZPinfo. Nově je připraveno ukládání a vyhledáváním nad celou škálou druhů výstupů z výzkumu. Digitální archiv tak bude rozšířen o hybridní typ dokumentu, kde budou soustředěny výsledky z výzkumných projektů VÚBP (recenzovaný článek odborná kniha, kapitola v knize, stať ve sborníku, užitný vzor, metodika, software, podcast, Policy Brief, výzkumná zpráva, workshop, audiovizuální tvorba atd.). Nespornou výhodou tohoto kroku pro uživatele je možnost vyhledávání nad metadaty, fulltextového vyhledávání, náhled výsledku atp. Tato inovace bude nahrazovat přístup ke Článkům k výzkumu na BOZPinfo.
Znalostní systém BOZP – https://zsbozp.vubp.cz/
ZSBOZP je nástrojem, který slouží ke sdílení znalostí a informací týkajících se prevence rizik v BOZP. V prostředí ZSBOZP jsou publikovány výsledky výzkumu, které se vztahují k definovaným tematickým oblastem. Jde zejména o publikace, letáky, metodiky a podcasty. Uživatel zde nalezne i přístup k databázi zpracovaných rešerší.
E-knihovna – http://e-knihovna.vubp-praha.cz/
Jde o intranetový portál pro zaměstnance VÚBP, který poskytuje informace k výzkumné činnosti, publikační činnosti či informačí podporu. Uživatel zde najde zpracovávané informační produkty a přístupy do našich systémů i externích zdrojů. Jsou zde dostupné formuláře k nahlašování publikační a konferenční činnosti zaměstnanců, díky kterým jsme schopni sbírat tato data.
Buzzsprout - https://www.buzzsprout.com/1514908
Úložiště pro podcasty, které vznikly jako výstup z výzkumu. Podcasty jsou přístupné též prostřednictvím mnoha podcastových a streamovacích služeb (Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts, Podcast Republic, Podbean atd.).
Encyklopedie BOZP - https://ebozp.vubp.cz/wiki/
Online encyklopedie věnující se široké oblasti BOZP, založená na principu Wikipedie. V EBOZP jsou uváděny odkazy na zdroje, citace výsledků výzkumu či uvedení jejich obsahu přímo v popisu hesla.
Na níže uvedených sociálních sítích a platformách informujeme naše příznivce o aktualitách, pořádaných událostech, zajímavostech ze světa BOZP a o těchto dosažených výsledcích:
Národní úložiště šedé literatury (NUŠL) – www.nusl.cz
Participace na projektu dlouhodobé archivace šedé literatury. Aktualizujeme stávající záznamy a doplňujeme nové záznamy, jde zejména o autorské práce, analytické a metodické materiály, konferenční materiály, propagační materiály, vysokoškolské práce a zprávy.
ResearchGate – https://www.researchgate.net/
Sociální síť speciálně vytvořená pro vědeckou komunitu. Platforma má uživatelům usnadnit vzájemnou komunikaci a spolupráci a umožnit bezplatný přístup k vědecké literatuře. Na této platformě si zaměstnanci sami publikují a sdílí informace o svých dosažených výsledcích z oblasti vědy a výzkumu, a to v celosvětovém měřítku.
Výzkum představuje proces vytváření nových poznatků, který spočívá v systematické a pečlivě naplánované činnosti s cílem odpovědět na výzkumné otázky a přispět tak k rozvoji daného oboru. A aby tyto činnosti měly smysl, je třeba výsledky výzkumu dál šířit a sdílet. Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., proto využívá všechny výše popsané možnosti prezentace a sdílení výsledků výzkumu.
Vzorová citace
MĚRKOVÁ, Veronika. Proces sdílení výsledků výzkumu. Časopis výzkumu a aplikací v profesionální bezpečnosti [online]. 2022, roč. 15, č. 1-2. Dostupný z: https://www.bozpinfo.cz/josra/proces-sdileni-vysledku-vyzkumu. ISSN 1803-3687.