Jak správně vybrat kurz svářeče?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděl Vlastimil Šponer ze zkušební organizace UNO Praha.

Chtěli bychom provést rekvalifikační kurz svářeče, který má základní kurz, ale potřebujeme ujasnit rozdíl mezi základním a evropským kurzem. 1. Pokud svářeč vyrábí svařence na území ČR pro přímého, konečného zákazníka v EU, stačí základní kurz? 2. Pokud svářeč vyrábí svařence-konstrukce na území ČR pro přímého, konečného zákazníka mimo EU, stačí základní kurz? 3. Pokud jede zaměstnanec na montáž do EU nebo mimo ni jako zaměstnanec české firmy a provádí svářečské práce – úpravy drobných dílů i nosných konstrukcí, stačí základní kurz?

Rozdíl mezi kurzem základním a certifikátem je zásadní v požadavcích na svářeče a také v náročnosti zkoušky. V příloze najdete text k problematice, který je koncipován pro svařování plastů, ale obecně platí i pro svařování kovů. Základní kurzy svařování kovů i plastů jsou vhodné jen pro práce a výrobky s nižšími požadavky na pevnost a zatížitelnost spoje, a případně i nižšími požadavky na ohrožení životního prostředí. Protože jsme součástí Evropského trhu, je nutné i v ČR požadovat kvalifikace na evropské úrovni, tj. u kovů mezinárodní certifikáty a u plastů evropské certifikáty.

Konkrétní odpovědi na Vaše dotazy:

  1. Základní kurz by neměl postačovat, protože Evropa nezná naše základní kurzy (národní specifikum). Zákazník z EU bude požadovat certifikát.
  2. Základní kurz neplatí v ČR pro namáhané konstrukce s požadovanou vyšší únosností a životností. Někteří odběratelé v ČR požadují certifikáty svářečů včetně doložení WPS a WPQR (specifikaci postupu svařování a schválení postupu zkušební organizací), případně prokázání zavedeného systému kvality podle ČSN EN ISO 3834.
  3. V zásadě na montáži v EU by se měl svářeč prokazovat certifikátem a dle požadavku odběratele také WPS, WPQR a systémem kvality dle ČSN EN ISO 3834.

Vše zásadně záleží na požadavcích odběratele, což by mělo být zakotveno předem ve smlouvách. Často se setkáváme s tím, že tyto dohody nejsou jasně koncipovány a při předávání zakázky chce odběratel vše doložit. Pokud to firma nesplňuje, pak dochází ke snížení nebo pozdržení platby.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail