Jak dlouho lze pobírat náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pobíral jsem náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, nyní je mi 65 let a pojišťovna mi napsala, že už náhradu nebudu nadále pobírat na základě § 271b zákoník práce. Dříve jsem byl občanem Kazachstánu a na „sociálce“ mi řekli, že nemám odpracovaná léta, proto nemám nárok na důchod. Léta, kdy jsem byl zaměstnán v Kazachstánu, se mi nepočítají, protože ČR nemá s Kazachstánem dohodu. V § 271b odst. 6 zákoníku práce se uvádí, že: „Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení dočasné pracovní neschopnosti přísluší zaměstnanci nejdéle do konce kalendářního měsíce, v němž dovršil věk 65 let nebo do data přiznání starobního důchodu z důchodového pojištění.“ Můj dotaz zní: Mám tedy na náhradu ještě nárok do data přiznání starobního důchodu? Prý je možné, že dohoda s Kazachstánem se uskuteční a nárok budu mít.

V tomto případě Vás nepotěším. Limit dosažení 65 let věku je nejzazší hranice pro poskytování náhrady za ztrátu na výdělku. Slova „nebo do data přiznání starobního důchodu“ platí pro ty poškozené, kteří požádají o přiznání starobního důchodu před dosažením uvedeného věku 65 let. Tady je třeba výhradně jednat s Českou správou sociálního zabezpečení. Vyplacená náhrada za ztrátu na výdělku z titulu pracovního úrazu se Vám bude započítávat do vyměřovacího základu rozhodného pro výpočet důchodu. Možná by bylo řešení si požádat o invalidní důchod, zde ale nevím, o jaké poškození zdraví u Vás jde. Proto doporučuji konzultovat celou věc nejprve s ošetřujícím lékařem, a posléze se objednat na konzultaci na Českou správu sociálního zabezpečení.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail