Topná sezóna je v plném proudu a zvlášť během posledních mrazivých dní mnoho lidí intenzivně vytápí své domovy. Bohužel se to projevilo i v zásazích jednotek požární ochrany.
Nemine den, kdy by hasiči nelikvidovali požáry v sazí komíně, požáry od zazděných trámů v komíně nebo jiné požáry související s provozem topidel a komínů. Lidé bohužel mnohdy zapomínají na preventivní vyčištění komínů a rovněž při užívání topidel si často počínají neopatrně, jednou z nejčastějších příčin vzniku požáru v této oblasti je např. umístění hořlavých látek příliš blízko topidla. Svou roli hraje i fakt, že někteří občané přešli z plynového nebo elektrického vytápění opět na topení pevnými látkami (dřevo, uhlí), aniž tomu přizpůsobili komín.
Navíc se v posledních dnech množí i případy otrav obyvatel jedovatými plyny, a to kvůli zanedbání údržby topidel a komínů. Nebezpečný je zejména oxid uhelnatý, bezbarvý plyn bez chuti a bez zápachu, lehčí než vzduch, který vzniká při nedokonalém spalování. Po několika nádeších může člověk upadnout do bezvědomí a zemřít. K případům otravy dochází např. při užívání plynových průtokových ohřívačů (karem), když není zajištěno dostatečné větrání v dané místnosti. K otravě však může snadno dojít i tehdy, pokud není v pořádku odvod spalin z topidla, komín je zanesen sazemi apod.
Prevence je jednoduchá: pravidelné kontroly komínů, pravidelné kontroly topidel, zejm. plynových zařízení, na trhu lze rovněž zakoupit CO alarmy, které dokáží upozornit na nebezpečnou hladinu tohoto jedovatého plynu v ovzduší.
Stačí chvilka nepozornosti a ohnivý kohout může „spolknout“ celý váš domov. Proto neuškodí, když si zopakujeme základní pravidla užívání topidel a komínů.
Ještě před topnou sezónou by si měl každý vyčistit kamna a seřídit kotel topení. Zanesený komín vede nejen ke špatnému hoření, ale roste i nebezpečí vznícení sazí, škvíry v komínovém plášti zase hrozí vznikem požáru na půdě. U plynových kotlů je navíc nutná jak čistota komínových průduchů tak předepsaného tahu komína. Mnoha neštěstím může zabránit to, když si sami zkontrolujete, zda máte řádně upevněný kouřovod, zda není někde spotřebič nebo kouřovod propálený nebo zda fungují uzávěry komínových dvířek. Uživatel je povinen zajistit pravidelné odborné revize a kontroly stavu spotřebičů nebo čištění a kontroly komínů podle jednotlivých typů tepelných spotřebičů. Zatímco u elektrických spotřebičů můžete leccos zkontrolovat sami (např. přívodní šňůry, zásuvky i dimenzování pojistek proti případnému zkratu), pravidelnou prohlídku u tepelných spotřebičů na plyn a revizi komínu ponechejte raději na odborníkovi.
A co topidla?
Pamatujte, že zkontrolovaný a dobře vyčištěný a seřízený tepelný spotřebič přináší nejen spolehlivější provoz a požadovaný výkon, ale i významnou úsporu paliva.
V případě vzniku požáru sazí v komíně urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte hasiče na linku 150 nebo 112. Požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo dokonce výbuchu. Do příjezdu hasičů se můžete pokusit zkrotit plameny pomocí vhazování písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.
Pokud požár vznikne od topidla na plyn nebo elektřinu, musíte ze všeho nejdříve vypnout přívod energie. I když se vám podaří oheň uhasit vlastními silami a budete chtít uplatnit náhradu způsobené škody u pojišťovny, měli byste zavolat hasiče-vyšetřovatele. Pamatujte, že čas věnovaný pozornému dodržování pravidel bezpečného nakládání s topidly a komíny se vám mnohokrát vyplatí. Důsledná preventivní opatření ochrání zdraví vaše i vašich dětí a zabezpečí váš majetek před požáry.
Za prvních šest měsíců roku 2008 eviduje HZS ČR celkem 368 požárů, které souvisely s provozem topidel a komínů. Tyto požáry za sebou zanechaly škody za 57, 4 mil.Kč, 3 lidé zemřeli a 57 přitom bylo zraněno.
V roce 2007 zasahovali hasiči u celkem 730 požárů (3,3 % ze všech požárů), které souvisely s provozem topidel a komínů. Škody způsobené těmito požáry se vyšplhaly na 124, 9 mil. Kč. Při těchto požárech přišlo 8 lidí o život a 88 osob bylo zraněno.
V roce 2006 zasahovali hasiči u celkem 841 požárů (4,2% ze všech požárů), které souvisely s provozem topidel a komínů. Škody způsobené těmito požáry se vyšplhaly na téměř 106 mil. Kč. Při těchto požárech přišlo 19 lidí o život a 89 osob bylo zraněno.
Mezi nejčastější příčiny vzniku těchto požárů patří nesprávná obsluha topidla (v roce 2007 to bylo 142 případů), manipulace se žhavým popelem (98 požárů), umístění hořlavých látek v blízkosti topidla (83 případů), nebo špatné umístění či instalace topidla (79 případů), dále zazděný trám v komíně (64 případů), častou příčinou vzniku požáru byly také jiskry z komína nebo vznícení sazí (102 požárů). Nedostatečná údržba se pak podepisuje i na technických závadách komínů, kouřovodů a topidel, které způsobují požáry nebo úniky zplodin.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.