Příležitost k diskuzi a výměně názorů z tohoto mimořádně rizikového odvětví, měli účastníci semináře BOZP ve stavebnictví, který se konal 20. září v Praze v rámci celoevropské kampaně Zdravé pracoviště 2010 – 2011 zaměřené na bezpečnost práce při údržbě.
Seminář uvedli JUDr. Anna Samková a JUDr. Pavel Dvořák z Oddělení bezpečnosti práce Ministerstva práce a sociálních věcí. Zdůraznili důležitost tohoto setkání a připomněli, že stavebnictví je nejúrazovější oblastí. Každý desátý pracovní úraz s pracovní neschopností se stane ve stavebnictví a v tomto sektoru a se také stane každý pátý smrtelný pracovní úraz.
Novinky v resortu MPSV
V rámci sociální reformy probíhá řada kontrol, které se konají za účasti úřadu práce, orgánů inspekce práce, České správy sociálního zabezpečení, v případě potřeby i policie a dalších orgánů státní správy. Hlavním cílem je potírání nelegálního zaměstnávání.
V souvislosti s novelizací zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (dále zákon 309), se chystá změna ohledně udělování akreditace k provádění zkoušky z odborné způsobilosti. Žadatel o udělení akreditace při podání žádosti musí zaplatit náklady řízení. To není možné, protože při podání žádosti nejsou náklady známé. Bylo tedy rozhodnuto o postupu podle zákona o správních poplatcích. Žádost týkající se akreditace se s ohledem na složitost a obsáhlost návrhů zpoplatní stanovenou částkou podle typu žádosti - udělení akreditace, změna, prodloužení (do výše 5000 Kč).
Další změna se týká odborné způsobilosti v prevenci rizik. Zákon 309 nabyl účinnosti v r. 2007 a obsahoval ustanovení, že osvědčení o odborné způsobilosti v prevenci rizik platí na dobu neomezenou. Novela tohoto zákona, provedená z. č.189/2008 Sb., stanovila, že zkouška se opakuje po 5 letech. Fyzické nebo právnické osoby, které získaly osvědčení do 30.6. 2008, by měly toto osvědčení tím pádem na dobu neomezenou, ti další na dobu 5 let. Došlo k rozhodnutí, že díky novele se zkouška bude opakovat po pěti letech u všech odborně způsobilých osob. Ti, co zkoušku absolvovali do 30.6.2008, budou mít 2 roky na to, aby si druhou zkoušku doplnili.
Dále se plánuje 3. ročník kulatého stolu, kde se scházejí akreditované osoby k provádění zkoušky z odborné způsobilosti společně se zástupci inspekce práce a kam byli zváni i účastníci ze Slovenska. Navázaná spolupráce se ukázala jako velice přínosná. Tato setkání se nadále budou soustředit na způsob dalšího vzdělávání OZO v prevenci rizik, periodicitu zkoušek atd.
V Národním akčním programu Rady vlády pro BOZP na léta 2011 – 2012 se problematice stavebnictví a hlavně zákona 309 věnuje mimořádná pozornost. Předmětem značného zájmu se také stává profese koordinátora BOZP na staveništi (dále jen koordinátor).
O čem se hovořilo na semináři
Ing. Karel Škréta z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce ve své přednášce na téma Pracovní úrazovost ve stavebnictví čerpal ze statistiky pracovních úrazů na BOZPinfo.cz..
Ve stavebnictví v r. 2010 bylo 29 smrtelných pracovních úrazů, z toho 11 úrazů cizinců. Na nejrizikovějších pracích se často podílejí OSVČ. Tato skupina pracovníků má nejnižší povědomí o BOZP. Podle informací Státního úřadu inspekce práce ve zjišťovaných závadách je na prvním místě neposkytnutí OOPP. Mezi další, často se vyskytující, problémy patří: práce ve výškách, na střechách – na volných okrajích se pracovníci pohybují bez zajištění, montáž konstrukcí je prováděna bez zajištění, nedostatečné kotvení a ztužení u lešení, chybí technologické postupy nebo jsou příliš složité, u zemních prací bývá nedostatečné zabezpečení stěn výkopů, zemina je nakládána k hraně výkopu, okraj výkopu je nadměrně zatěžován. U bouracích a rekonstrukčních prací není vymezen před započetím prací ohrožený prostor a není zajištěn proti vstupu nepovolaných osob. Při přerušení bouracích prací není zajištěna stabilita bourané konstrukce. V neposlední řadě je také zjišťována nedostatečná péče o technický stav strojů.
Náročnou činnost koordinátora, který by měl spolupracovat se všemi zúčastněnými stranami, je třeba zahajovat již ve fázi přípravy dokumentace stavby. Bc. Vladimír Mílek, předseda sdružení Společná vize, o jehož činnosti průběžně na BOZPinfo informujeme, svou přednášku doplněnou o řadu fotografií z konkrétních staveb, zaměřil prakticky. Týkala se práce na výzkumném úkolu MPSV "Metody a způsoby práce koordinátora BOZP na staveništi“, každodenních činností koordinátora, při nichž často hraje roli mimořádná událost, plánu BOZP.
Sdružení Společná vize se také podílí na novelizaci zákona č. 309 a nařízení vlády č. 592/2006 Sb. z hlediska požadavků na koordinátora. Základní úkol, který vznikl s vydáním zákona č. 309, tedy vyškolit a uvést do praxe dostatečný počet koordinátorů, byl již splněn. V současné době je důležité, aby se zvyšovala jejich odborná úroveň. Proto budou kladeny vyšší nároky na zájemce o tuto činnost i na stávající koordinátory. Koordinátoři by měli být v průběhu platnosti svého osvědčení aktivní a měli by se také průběžně vzdělávat.
Možnost pádu je základním rizikem při údržbě fasády, střechy a teras. Ing. Mojmír Klas, CSc. se zabývá záchytnými a zádržnými systémy k ochraně před pádem. Na semináři vystoupil s přednáškou na téma Systémová opatření pro údržbu pláště budov. Základní právní předpisy, které se tomu věnují, jsou z. č. 183/2006 Sb. , stavební zákon, vyhl. č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, nařízení vlády č. 591/2006 Sb., o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích, a ČSN 73 1901 Navrhování střech - Základní ustanovení.
Z důvodu, že absolventi stavební fakulty VUT v Brně neměli dostatečné znalosti v BOZP se na podnět MPSV stala součástí výuky na stavební fakultě VUT v Brně i bezpečnost práce. S přednáškou Facility Management jako součást vzdělávání BOZP ve stavebnictví na vysokých školách vystoupila Iveta Diaz.
Akreditované předměty, jejichž nedílnou součástí je zakomponování pravidel dodržování BOZP, jsou technologie práce, ekologie a bezpečnost práce, bezpečnost při stavebních pracích, údržba a technologie rekonstrukcí a technologie betonových konstrukcí.
Závěr
„Počet úrazů se snižuje, ale nelze automaticky předpokládat, že je tento trend trvalý. Stále je důležitá hlavně prevence (například mluvit se zaměstnanci o PÚ, které se staly), je nutné zvyšovat odbornou zainteresovanost pracovníků, zveřejňovat příklady správné praxe, nedovolit, aby ekonomika stavby záporně ovlivňovala BOZP,“ říká Ing. Karel Škréta.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.