Bozpík radí, jak se chránit před teplem

Zdroj: 

Převážně v letních měsících je ochrana před teplem na pracovišti velmi důležitým tématem. Zvýšená zátěž teplem může mít vážné zdravotní důsledky a negativní vliv na pracovní výkonnost. Abyste se vyhnuli nepříznivým účinkům tepla, Bozpík Vám přináší rady a tipy, jak se chránit před teplem nejen na pracovišti.

Ochrana před teplem se zakládá na pojmu "tepelné pohodlí," které závisí na tělesné teplotě člověka, která by se měla pohybovat v rozmezí 36,5°C až 37,5°C. Při vysokých teplotách může docházet k přehřívání těla, což přináší zdravotní rizika a negativně ovlivňuje pracovní výkon. Při práci v teple je důležité dbát na vhodné podmínky prostředí, aby nedocházelo k ohrožení zdraví zaměstnanců. [1].

Předpisy stanovují limity pro práci v horkém prostředí, které je ohraničeno teplotami od 30°C do 50°C. Produkce potu a ztráta tekutin se liší v závislosti na faktorech, jako jsou pohlaví, věk a další faktory, jimiž je například i nošené oblečení Celkové působení horkého prostředí vede k rozšíření cév, zvýšení průtoku krve, ke ztrátám tekutin pocením až 6 litrů za směnu. Dochází k většímu počtu chyb, k narušení pohybové koordinace, k poklesu výkonnosti a při vysokých teplotách k poruchám krevního oběhu až k vyčerpání. Nejen z těchto důvodů je důležité zajistit přijatelné teplotní podmínky během pracovní směny [1].

V rámci BOZP musí být přijímána opatření ke zvládnutí zátěže teplem na pracovišti. Zaměstnanci jsou zařazeni do tříd práce, a podmínky poskytování ochranných nápojů jsou upraveny dle nařízení vlády č. 361/2007 Sb. [2].

Riziko tepelného stresu nehrozí jen v práci, ale i při trávení volného času v domácnosti, venku nebo i u vody. Jaké jsou hlavní zásady jak se chovat v horkých letních dnech? Zvolněte a celkově zpomalte, vyhýbejte se vypjatým situacím. Omezte namáhavé činnosti nebo je přesuňte na nejchladnější část dne. S každou činností začínejte vždy pomalu, tempo postupně zvyšujte, při známkách únavy okamžitě přestaňte a odpočiňte si [3].

Další tipy a rady od Bozpíka najdete na Instagramu či Facebooku v sérii „Tepelná zátěž“.

 

bozpik fb  bozpik insta

 

JAK SE CHOVAT V HORKÝCH LETNÍCH DNECH

 

Použité zdroje:

  1. https://zsbozp.vubp.cz/zatez-teplem
  2. https://www.bozpinfo.cz/zatez-teplem
  3. JAK SE CHOVAT V HORKÝCH LETNÍCH DNECH - SZÚ | Oficiální web Státního zdravotního ústavu v Praze (szu.cz)

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail