Bezpečnost a ochrana zdraví ve školách se bez projektu NAPO neobejde

Zdroj: 

Ideální pracoviště současnosti, to není jenom spojení moderních technologií, příjemného pracovního prostředí a zaměstnaneckých výhod. Podstatnou roli v něm hraje také bezpečnost. Proto je dobře, že se touto problematikou zabývá v nejvyšší možné míře většina zaměstnavatelů a zaměstnanců a své místo dostává rovněž na základních a středních školách.

Žáci a studenti tak získávají povědomí o významu bezpečnosti nejen v práci, ale i v běžném životě, stejně jako o správné a účinné prevenci před poškozením zdraví.

Navzdory tomu, co bylo řečeno v úvodu, školám stále chybí dostatek oficiálních výukových materiálů souvisejících s bezpečností a pedagogové jsou často odkázáni na hledání vlastních zdrojů. Naštěstí už několik let mohou využít vzdělávacího projektu NAPO pro učitele (NAPO for Teachers), který se zrodil díky Evropské agentuře pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (https://osha.europa.eu/cs), která koordinuje výzkumné i osvětové činnosti v této oblasti prostřednictvím sítě spolupracujících národních informačních center BOZP. Tím je pro Českou republiku tzv. Focal Point (www.ceskyfocalpoint.cz), který je součástí Ministerstva práce a sociálních věcí.

Kdo je vlastně NAPO?

NAPO – to je především sympatický nešika, který symbolizuje zaměstnance pracujícího v libovolném odvětví. Je to poctivý snaživec, který se někdy stává obětí bezpečnostních rizik, nad nimiž nemá kontrolu, ale někdy je to naopak on, kdo rizika či nebezpečí objeví a pomáhá při hledání řešení zlepšujících bezpečnost a organizaci práce. Je přátelský a lidský a může se s ním ztotožnit každý z nás.

To je stručná charakteristika hlavního hrdiny animovaných filmů, které se staly vlajkovou lodí projektu NAPO pro učitele. Filmy jsou k dispozici zdarma a jejich smyslem je zábavnou formou seznámit diváky s mnoha nebezpečími, která je mohou na pracovišti potkat. Osvědčily se jako výborný vzdělávací prostředek i pro žáky základních škol, a staly se proto inspirací mezinárodního projektu zaměřeného na děti od 6 do 11 let, který přibližuje odpovídající formou témata, jako jsou bezpečnostní značky a vyhledávání rizik kolem nás, ve škole i doma.

S projektem „NAPO pro učitele“ (https://www.napofilm.net/cs/napo-teachers) se mohou již tradičně setkat také návštěvníci 5. ročníku Veletrhu vědy, který se koná 6. – 8. 6. 2019 na výstavišti PVA EXPO v Praze Letňanech. Pro učitele i žáky budou ve výstavním stánku, který je výsledkem společného úsilí Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, Ministerstva práce a sociálních věcí a Výzkumného ústavu bezpečnosti práce v. v. i., připraveny nejen informační materiály, ale rovněž soutěžní kvízy a zdarma DVD s filmy NAPO. U stánku budou k dispozici i odborníci na bezpečnostní tématiku, kteří odpovědí na všechny dotazy a poradí i s tím, kde získat další inspiraci pro výuku o bezpečnosti na školách.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail