Varující půlmilion v psychiatrických ordinacích

Zdroj: 
Do českých psychiatrických ordinací loni přišlo 464 836 nových pacientů, počet těchto lidí se od roku 2000 zvýšil o více než třetinu. Vyplývá to z aktuálních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Na vzniku psychických poruch a onemocnění se podílí nezvládnutý stres a enormní pracovní vypětí. Podle průzkumu CVVM má pro 93% Čechů v jejich pracovním životě největší význam jistota v zaměstnání. Trvalý pracovní poměr a ochrana zaměstnance jsou ale v současné době ze strany vlády a zaměstnavatelů nejvíce kritizovanými pojmy. Vláda na podzim chystá razantní změny v zákoníku práce, které by „zpružnily“ přijímání a propouštění pracovníků. Podle největších kritiků je Česko rezervací minulosti, protože většina pracovních úvazků je na dobu neurčitou. Ideálem jsou údajně krátkodobé pracovní úvazky s možností rychlého propouštění. Mezi traumata, která se výrazně podílejí na depresích a dalších psychických onemocněních, ztráta zaměstnání patří.

V Česku navíc půl milionu lidí denně dojíždí za prací do míst vzdálených desítky kilometrů, což má i medicínský aspekt. A nejen proto, že zácpy na silnicích a obavy z pozdních příjezdů vyvolávají stres. Kupovat si byt podle nabídky zaměstnání je v Česku z cenových důvodů nesmysl. Pronajímat si byt vzdálený desítky či stovky kilometrů od místa, kde děti chodí do školy, je rovněž pro zaměstnance s průměrnou mzdou nereálné.

Češi si váží stability, nejen v pracovním, ale i rodinném životě. Vývoj na trhu práce s potřebou krátkodobých pracovních úvazků a neustálé migrace za vhodnou prací systematicky podrývají základy tradiční rodiny i možnosti mít děti. Žít ve spokojené rodině podle jiného průzkumu CVVM přitom patří mezi nejdůležitější životní hodnoty Čechů. Spokojenost však podle většiny nevytváří model víkendové rodiny, kdy se otec a manžel vrací domů na jedinou sobotní noc, aby v neděli večer opět odjížděl za prací. Schizofrenie rodinného a pracovního života se podílí na vzniku nejen rodinných krizí, problémech s výchovou dětí, ale i vzniku psychických problémů a potíží.

Zdroj:  Varující půlmilion v psychiatrických ordinacích, Revue Sondy č. 11/2008, s. 12

 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail