Školení bezpečnosti práce musí být prokazatelné aneb BOZP je pro někoho stále velkou neznámou

Zdroj: 

Na dotaz odpověděl Ing. Jiří Tilhon z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i.

Marně pátrám po předpisu, který by upravoval práci s mechanizovaným ručním nářadím s elektrickým nebo motorovým pohonem a malými stroji (okružní pily, stavební míchačky apod.). Dále bych se rád zeptal na revize přenosných kabelových rozvodů (označování kabelů štítky). Musí mít obsluha těchto zařízení prokazatelné školení?

Pokusil bych se obrátit Vaši pozornost k návodu výrobce k předmětným ručním nářadím a malým strojům. Nemáte-li jej, pokuste se získat návod výrobce k obdobným technickým zařízením a vytvořte si vlastní místní provozně bezpečnostní předpis. V případě malých strojů můžete využít i informací uvedených ve vyhlášce č. 48/1982 Sb., kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení, ve znění pozdějších předpisů.

Otázce o označování kabelů štítky dost dobře nerozumím. Samotné vodiče jsou označeny barvou podle ČSN 33 0166 ed.2. Máte-li na mysli vyznačení provedení kontroly přívodních šňůr, prodlužovacích kabelů, norma řeší provedení kontroly a zaznamenání výsledků.

Stejně tak těžko odpovědět na otázku, zda má mít obsluha těchto zařízení prokazatelné školení. Ptáte se na prodlužovací kabely, nebo na ruční nářadí? Nebo na okružní pilu, stavební míchačku apod.? Co si vlastně představujete pod pojmem „prokazatelné školení“? Že se školená osoba podepíše na prezenční listinu a že ke školení je uvedena obsahová stránka školení? Když to neuděláte, jak prokážete, že jste nějaké školení vůbec provedli? Takže například při nástupu nového pracovníka jistě organizujete vstupní školení. Jeho nedílnou součástí je i vyhláška č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice, ve znění vyhl. č. 98/1982 Sb. Po příchodu na konkrétní pracoviště je jistě nový pracovník seznámen svým vedoucím – mistrem s požadovanou prací, pracovními postupy. Instruktáž na místě tak jistě obsahuje i školení bezpečnosti práce při používání různých technických zařízení. A že je vstupní školení novým pracovníkem podepsáno, o tom snad není pochyb.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail