Platí vůbec § 93 odst. 1 "Práci přesčas je možné konat jen výjimečně."?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Pracuji u Českých drah (ČD) jako strojvedoucí. V předchozích letech ČD strojvedoucí propouštěla kvůli přezaměstnanosti, v dnešní době je jich nedostatek. V poslední době se stává, že musím odpracovat směnu jako přesčas. Na směnu podle zákoníku práce prý musím nastoupit, protože mi to oznámili 14 dní předem a nemám ještě odpracován limit 150 hodin přesčasů za rok. Můj subjektivní názor na nedostatek pracovníků je, že podnik nedokáže zorganizovat práci. Nezřídka máme směny i kratší než 7 hodin a různě dělené, což při nastupování do práce kolem druhé hodiny ráno nepřispívá k zdravému životnímu rytmu. Zajímalo by mě, jakou formou a kolik hodin přesčasové práce mi může podnik nařídit. Jaký je výklad  citace: "Práci přesčas je možné konat jen výjimečně." a "Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů.". Je nedostatek pracovníků vážný provozní důvod?

Práce přesčas z Vámi naznačeného pohledu je skutečně problém. Platí zásada, že zaměstnavatel může zaměstnanci nařídit 8 hodin práce přesčas týdně a 150 hodin ročně. Vše ostatní je otázka dohody zaměstnance se zaměstnavatelem. Ovšem i dohodnout může zaměstnavatel se zaměstnancem práci přesčas pouze v rozsahu nepřesahujícím maximálně týdně 8 hodin, tedy celkem za rok cca 360 hodin práce přesčas, protože na týdny, kdy zaměstnanec čerpá dovolenou nebo je práce neschopen samozřejmě práci přesčas určovat ani sjednávat nelze.

Zajisté máte pravdu, že velkým problémem je i organizace práce zaměstnavatele. To je asi ve Vašem případě největší problém. Ale s tím z pozice zaměstnance těžko něco naděláte. K tomu by si měla říci své odborová organizace, která u Vás působí, protože ta by měla se zaměstnavatelem projednávat veškerá opatření týkající se hromadné úpravy pracovní doby a práce přesčas, tedy i rozvržení pracovní doby a nařizování práce přesčas. Jak zaměstnavatel organizuje práci a jestli dodržuje nepřetržitý odpočinek mezi směnami a nepřetržitý odpočinek v týdnu jednotlivých zaměstnanců apod., to by mohly posoudit pouze orgány inspekce práce.

Oficiální výklad pojmu „vážné provozní důvody“ neexistuje a ani žádná konstantní judikatura v tomto směru nám nepomůže. Zaměstnavatel by Vám však svoje provozní důvody měl objasnit natolik zřetelně, že byste Vy jako zaměstnanec uznal, že jsou skutečně vážné. Odůvodnit práci přesčas  pouze nedostatkem zaměstnanců je nedostatečné, to by bylo reálné např. v období chřipky, když by řada zaměstnanců nepředvídaně onemocněla, ale permanentní nedostatek zaměstnanců není vážný provozní důvod, to je evidentně špatná personální práce zaměstnavatele.

Osobně bych po zaměstnavateli žádala v okamžiku, kdy nařizuje práci přesčas, aby Vám za ni poskytl náhradní volno, neboť tuto možnost zákon v ustanovení § 114 zákoníku práce předpokládá. Proto uzavírám, zaměstnavatel Vám může nařídit pouze 8 hodin práce přesčas týdně a celkem 150 hodin práce přesčas ročně.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail