Nárok na osobní ochranné pracovní prostředky ve zkušební době

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová

Vedoucí mi tvrdí, že na pracovní oděv a obuv mám nárok až po uplynutí zkušební doby. Pracuji v elektroúdržbě a podle specifik práce bych měl být jimi vybaven. Jakým způsobem bych měl svůj nárok uplatnit.

Je bez další diskuse, že Váš vedoucí nemá pravdu. Osobní ochranné pracovní prostředky jsou svou podstatou ochranné prostředky, které musí chránit zaměstnance před riziky, vyplývajícími z jejich práce a osobní ochranné pracovní prostředky, stejně jako pracovní oděvy a obuv, mycí, čistící a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje musí zaměstnavatel poskytovat vždy, když nelze-li rizika odstranit nebo dostatečně omezit technickými prostředky nebo opatřeními v oblasti organizace práce. Zde zákon nerozlišuje jestli zaměstnanec pracuje u zaměstnavatele v hlavním pracovním poměru, ve vedlejším pracovním poměru nebo v souběžném pracovním poměru či má-li se zaměstnavatelem pouze uzavřenu některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce). Nakonec se nerozlišuje jestli zaměstnanec pracuje v pracovním poměru na dobu určitou nebo na dobu neurčitou, po stanovenou pracovní dobu nebo jen na kratší pracovní dobu nebo – jak uvádíte v dotaze – zda máte uzavřenou zkušební dobu. Všechna tato hlediska jsou irelevantní.
Rozhodující je skutečnost, že osobní ochranné pracovní prostředky jsou určeny k ochraně před riziky a v okamžiku, kdy začnete vykonávat práci, kde jste vystaven riziku, musíte být těmito osobními ochrannými prostředky vybaven. Podle názoru Vašeho zaměstnavatele by tedy neměl nárok na ochranný nápoj např. řidič autobusu MHD, který jezdí celou směnu v 30st. vedrech ?! To je nesmysl.
Samozřejmě, že vnímám to, že většina zaměstnavatelů (a v tom směru Váš zaměstnavatel není výjimka) má přirozenou tendenci tzv. „investovat“ do zaměstnance (tj. poslat ho na školení, řádně ho vybavit potřebnými pomůckami apod.) až v okamžiku, kdy bude mít jistotu, jestli zaměstnanec neukončí pracovní poměr ve zkušební době, ale jedno je otázka zkušební doby a druhá je otázka bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Nakonec zkušební doba se vůbec nemusí uzavírat, to není podstatná náležitost pracovní smlouvy. Ale protože zdraví má každý člověk jen jedno, musí zaměstnavatel udělat vše pro to, aby je chránil bez ohledu na to jestli u něj pracuje dotyčný den, týden nebo deset let.
Poslední rada na závěr. Podle ustanovení § 135 odst. 2 zákoníku práce jsou zaměstnanci oprávněni odmítnout výkon práce, o níž mají důvodně za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje jejich život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných osob; takové odmítnutí nelze posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance. Proto pokud Vás zaměstnavatel nevybaví potřebnými osobními ochrannými pracovní prostředky, doporučuji abyste odmítl výkon práce, při které by mohlo dojít k ohrožení Vašeho zdraví.

JUDr. Eva Dandová

Autor článku: 

Komentáře

Upozornění na nepřesnost

25.07.2005 - 18:27 Amos Děkaník
<P>Odpověď na&nbsp;dotaz stran "nároku" na pracovní oděv a obuv zaměstnance elektroúdržby lze považovat bez znalosti konkrétních poměrů na pracovišti tazatele v lepším případě za zavádějící - jako jeho vedoucí zaměstnanec, znalý vyhodnocení rizik pro poskytnutí OOPP, bych jej odkázal na § 2 písm. a) nař.&nbsp;vl. č. 495/2001 Sb.&nbsp;Není na závadu, že zaměstnavatelé poskytnutí pracovního oděvu a obuvi ve vlastních směrnicích pro poskytování OOPP váží podmínkou uplynutí zkušební doby,&nbsp;ovšem jen tam, kde&nbsp;pracovní obuv a&nbsp;oděv&nbsp;nejsou prostředky k ochraně života a zdraví zaměstnanců, nebo nepodléhají nadměrnému opotřebení a znečištění.&nbsp;Zaměstnavatelé&nbsp;se tak zcela přirozeně brání vytváření skladišť&nbsp;jednorázově použité obuvi, nebo vedení evidence nenávratně&nbsp;ztraceného inventáře. Nesmyslem zde lze&nbsp;ovšem označit srovnávání poskytování ochranného nápoje řidiči MHD s poskytováním pracovního (ne ochranného oděvu).&nbsp;Bohužel je ještě&nbsp;dost pracovníků,&nbsp;kterým se&nbsp;pojem bezpečnost a ochrana zdraví při práci slučuje&nbsp;pouze s "nárokem" na bezplatně poskytnuté oděvy a obuv.&nbsp;Pokud se tazatel bude řídit poskytnutou radou, v lepším případě s ním zaměstnavatel ukončí pracovní poměr ve zkušební lhůtě, pochopitelně bez udání důvodů.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</P> <P>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</P>

OOPP ve zkušební době

26.07.2005 - 09:16 Kopia Petr
Plně souhlasím se skutečností, že každý zaměstnanec musí být vybaven potřebnými OOPP. Nebudu se zde rozepisovat na jakém podkladě, to je myslím odbornému fóru jasné. Je tady však&nbsp;určité ale ! Např.&nbsp;jsou osoby, které skutečně práci hledají a mají zájem, ale je spousta takových, kteří&nbsp; se jdou nahlásit, protože je nutí úřad práce. Takže, když už takový zaměstnanec nastoupí, musíme ho řádně vybavit stanovenými OOPP. V tom jednodušším případě to jsou pracovní oděv, pracovní obuv, pracovní rukavice atd.. Dotyčný pak do měsíce skončí a co pak s pracovní obuví rukavicemi a dalšími OOPP, které již nelze z hygienických důvodů přidělit někomu dalšímu. Když si spočteme, že jen pracovní obuv stojí v průměru okolo 500,- Kč a těch případů máte v průběhu roku 100, tak se jedná o částku 50.000,-, kterou zaměstnavatel musí vynaložit. Podobná situace je i s tzv.brigádami. Tady bohužel zlatý střed neexistuje.

Ochranný vs. pracovní

26.07.2005 - 13:26 -BT-
Nepleťte si pojmy ochranný a pracovní oděv. Pracovní oděv můžou být staré rifle, maskáče, tepláky nebo třeba společenský oděv, zkrátka to, kde není potřeba zvláštní ochrany (rozuměj bez rizika). Pokud je při práci zaměstnanec vystaven riziku, je potřeba ho před tím rizikem ochránit a k tomu slouží ochranný oděv. Jinak specifikaci "ochranného" oděvu resp. prostředku naleznete v NV495/2001.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail